TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 24.11.2022 Kategoria: aktualności ogólne
Biblioteka PWr rozpoczyna realizację dwóch projektów związanych z digitalizacją zasobów naukowych oraz zwiększeniem dostępności zbiorów. Na ich realizację nasza uczelnia otrzymała ministerialny grant w wysokości ponad 300 tys. zł.
Dofinansowanie pochodzi z programu „Społeczna Odpowiedzialność Nauki” prowadzonego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Zakłada on wsparcie szkół wyższych i instytutów oraz jednostek działających na rzecz upowszechniania nauki m.in. w realizacji projektów popularyzatorskich oraz projektów związanych z utrzymaniem zasobów bibliotecznych o istotnym znaczeniu dla nauki lub jej dziedzictwa.
W ramach projektu „Digitalizacja dorobku naukowego PWr: pomiarów, czasopism oraz rozpraw doktorskich”, zeskanowane zostaną m.in. unikatowa dokumentacja architektoniczna (dwa tysiące pomiarów inwentaryzacyjnych) oraz ok. 160 tys. stron archiwalnych materiałów naukowych, takich jak prace naukowe i czasopisma, a także rozprawy doktorskie (począwszy od lat pięćdziesiątych XX w.), stanowiących dziedzictwo naukowe uczelni.
– Digitalizacja zasobów będzie stanowić bazę do dalszych prac nad udostępnieniem materiałów naukowych na stronie internetowej Dolnośląskiej Biblioteki Cyfrowej lub w sieci wewnętrznej uczelni dla wszystkich zainteresowanych użytkowników – mówi Mariusz Mieszkalski, kierownik Działu Biblioteka Cyfrowa.
Do realizacji projektu zakupiony zostanie skaner produkcyjny Kodak i4650 oraz oprogramowania do przygotowania dokumentów elektronicznych.
Z kolei projekt „Zwiększenie dostępności zbiorów Politechniki Wrocławskiej w Dolnośląskiej Bibliotece Cyfrowej” zakłada przygotowanie blisko 1 400 – zgodnych z obecnymi standardami udostępniania treści cyfrowych – dokumentów elektronicznych, w bardziej użytecznych i uniwersalnych formatach.
– Prace obejmą najcenniejsze, również najstarsze, zdgitalizowane zbiory biblioteczne Politechniki Wrocławskiej w DBC, pochodzące przede wszystkim z Politechniki Lwowskiej i Technische Hochschule Breslau. Są to m. in. starodruki oraz publikacje z XIX i początku XX wieku z takich dziedzin jak architektura, budownictwo, historia techniki, sztuka, kultura – wyjaśnia Mariusz Mieszkalski.
Realizacja obu projektów potrwa do końca września 2023 roku.
Warto podkreślić, że to nie pierwszy grant pozyskany przez Bibliotekę PWr na digitalizację i udostępnianie zbiorów. W latach 2016-2021 na naszej uczelni zrealizowano już tego typu projekty o łącznym dofinansowaniu w wysokości blisko 900 tys. zł. Wśród nich są:
mic
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »