TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

300 tysięcy dla naszej Biblioteki. M.in. na digitalizację zbiorów

Data: 24.11.2022 Kategoria: aktualności ogólne

Skanowanie materiałów - zdjęcie

Biblioteka PWr rozpoczyna realizację dwóch projektów związanych z digitalizacją zasobów naukowych oraz zwiększeniem dostępności zbiorów. Na ich realizację nasza uczelnia otrzymała ministerialny grant w wysokości ponad 300 tys. zł.

Zasoby naukowe - zdjęcieDofinansowanie pochodzi z programu „Społeczna Odpowiedzialność Nauki” prowadzonego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Zakłada on wsparcie szkół wyższych i instytutów oraz jednostek działających na rzecz upowszechniania nauki m.in. w realizacji projektów popularyzatorskich oraz projektów związanych z utrzymaniem zasobów bibliotecznych o istotnym znaczeniu dla nauki lub jej dziedzictwa.

W ramach projektu „Digitalizacja dorobku naukowego PWr: pomiarów, czasopism oraz rozpraw doktorskich”, zeskanowane zostaną m.in. unikatowa dokumentacja architektoniczna (dwa tysiące pomiarów inwentaryzacyjnych) oraz ok. 160 tys. stron archiwalnych materiałów naukowych, takich jak prace naukowe i czasopisma, a także rozprawy doktorskie (począwszy od lat pięćdziesiątych XX w.), stanowiących dziedzictwo naukowe uczelni.

– Digitalizacja zasobów będzie stanowić bazę do dalszych prac nad udostępnieniem materiałów naukowych na stronie internetowej Dolnośląskiej Biblioteki Cyfrowej lub w sieci wewnętrznej uczelni dla wszystkich zainteresowanych użytkowników – mówi Mariusz Mieszkalski, kierownik Działu Biblioteka Cyfrowa.

Do realizacji projektu zakupiony zostanie skaner produkcyjny Kodak i4650 oraz oprogramowania do przygotowania dokumentów elektronicznych.

Zasoby naukowe - zdjęcieZ kolei projekt „Zwiększenie dostępności zbiorów Politechniki Wrocławskiej w Dolnośląskiej Bibliotece Cyfrowej” zakłada przygotowanie blisko 1 400 – zgodnych z obecnymi standardami udostępniania treści cyfrowych – dokumentów elektronicznych, w bardziej użytecznych i uniwersalnych formatach.

– Prace obejmą najcenniejsze, również najstarsze, zdgitalizowane zbiory biblioteczne Politechniki Wrocławskiej w DBC, pochodzące przede wszystkim z Politechniki Lwowskiej i Technische Hochschule Breslau. Są to m. in. starodruki oraz publikacje z XIX i początku XX wieku z takich dziedzin jak architektura, budownictwo, historia techniki, sztuka, kultura – wyjaśnia Mariusz Mieszkalski.

Realizacja obu projektów potrwa do końca września 2023 roku.

Warto podkreślić, że to nie pierwszy grant pozyskany przez Bibliotekę PWr na digitalizację i udostępnianie zbiorów. W latach 2016-2021 na naszej uczelni zrealizowano już tego typu projekty o łącznym dofinansowaniu w wysokości blisko 900 tys. zł. Wśród nich są:

    • „Digitalizacja dokumentacji fotograficznej z zakresu historii architektury, historii sztuki, kartografii i historii techniki, ze zbiorów Politechniki Wrocławskiej, Centrum Wiedzy i Informacji Naukowo-Technicznej”,
    • „Digitalizacja wybranych archiwalnych numerów czasopism oraz zbioru pomiarów inwentaryzacyjnych zabytków architektury, dokumentacji fotograficznej, raportów naukowych i powiązanych z nimi dokumentów ze zbiorów Centrum Wiedzy i Informacji Naukowo-Technicznej PWr”,
    • „Opracowanie wybranych archiwalnych numerów czasopism oraz zbioru pomiarów inwentaryzacyjnych zabytków architektury, dokumentacji fotograficznej, raportów naukowych i powiązanych z nimi dokumentów ze zbiorów Centrum Wiedzy i Informacji Naukowo-Technicznej PWr”,
    • „Digitalizacja pomiarów architektonicznych oraz wybranych czasopism Politechniki Wrocławskiej”,
    • „Opracowanie i udostępnienie pomiarów i fotografii ze zbiorów Politechniki Wrocławskiej”.

newsletter

mic

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję