120 nowych uczniów dołączyło do społeczności ALO PWr

Data: 04.09.2023 Kategoria: aktualności ogólne, uroczystości uczelniane

Inauguracja roku szkolnego w ALO PWr - zdjęcie

Uczniowie Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego zainaugurowali nowy rok szkolny. W trakcie uroczystości przywitał ich rektor, prof. Arkadiusz Wójs, a uczniowie klas pierwszych złożyli uroczyste ślubowanie.

Inauguracja roku szkolnego w ALO PWr - zdjęcieLiceum działa przy Politechnice Wrocławskiej od 2014 r., a swoją siedzibę ma w budynku C-13. W nowym roku szkolnym naukę w klasach pierwszych rozpoczęło 120 uczniów, w tym 111 laureatów różnego rodzaju olimpiad i konkursów. W tegorocznej rekrutacji o przyjęcie do ALO starało się blisko 700 kandydatów.

– Ci, którzy w tym roku przychodzą do klasy pierwszej, pewnie już coś o naszym liceum słyszeli. Wiem, że szkoła daje nie tylko wspaniałe możliwości rozwoju intelektualnego, a nasi uczniowie osiągają wspaniałe wyniki, ale też że panuje tu świetna atmosfera. Dla mnie te rzeczy są bardzo ważne, bo jako rektorowi zależy mi, żeby na całej Politechnice Wrocławskiej rozwijała się wspólnota akademicka. To ogromna wartość dla nas wszystkich. Pierwszoroczniakom życzę wspaniałej przygody, a czwartoklasistom dobrego przygotowania do matury – mówił prof. Arkadiusz Wójs, rektor PWr podczas oficjalnego rozpoczęcia roku szkolnego.

Ubiegłoroczne matury były dla naszych absolwentów bardzo udane. Najlepiej we Wrocławiu napisali oba egzaminy z języka angielskiego, uzyskując wynik 98% na poziomie podstawowym i 91% na poziomie rozszerzonym, a także z matematyki na poziomie rozszerzonym (76%) i fizyki (63%).

W roku szkolnym 2023/24 utworzono cztery klasy z zestawami przedmiotów nauczanych w zakresie rozszerzonym:

• matematyka – fizyka – informatyka,
  • matematyka – chemia – informatyka,
  • matematyka – fizyka – chemia,
  • oraz po raz pierwszy matematyka – fizyka – biologia.

Inauguracja roku szkolnego w ALO PWr - zdjęcieTen ostatni zestaw przedmiotów jest związany z otwarciem na Politechnice Wrocławskiej Wydziału Medycznego. Zamiast najczęściej spotykanego połączenia chemii i biologii, nowa klasa w naszym liceum stawia na rozszerzoną fizykę i biologię oraz oczywiście matematykę. Wynika to z tego, że zgodnie z zapowiedziami studenci w ramach przedmiotów wybieralnych na kierunku lekarskim PWr będą mogli skorzystać z oferty kursów związanych z elektroniką, mechaniką czy informatyką.

– Rozpoczęcie nauki w nowej szkole to zawsze ważne wydarzenie w życiu młodego człowieka. Pojawiają się nowe wyzwania i obowiązki. Wiem, że wybór naszej szkoły były świadomy i wiem, że umiecie systematycznie pracować, bo już osiągnęliście bardzo dużo. Będziemy was wspierać w rozwoju zainteresowań i pasji, ale też pokażemy wam nowe możliwości, bo w naszej szkole wszechstronny rozwój jest bardzo ważny – podkreśliła Anita Skrzyniarz, dyrektor ALO PWr.

Nauka w liceum jest bezpłatna, a nabór prowadzony jest na zasadach szkoły publicznej, choć placówka znajduje się w osobnym systemie rekrutacji. W szkole z założenia kładziony jest nacisk na przedmioty ścisłe, ale uczniowie mają też do wyboru wiele zajęć pozalekcyjnych.

– Z pełną ofertą tych zajęć będziecie się mogli zapoznać już w październiku i bardzo proszę, wybierzcie coś dla siebie. Jestem przekonana, że każdy znajdzie coś, co go zainteresuje – dodała Anita Skrzyniarz.

W ostatnim Rankingu Liceów i Techników 2023, opublikowanym przez Fundację Edukacyjną Perspektywy, nasza szkoła została sklasyfikowana na dziewiątym miejscu w skali kraju, drugim na Dolnym Śląsku i czwartym w zestawieniu obejmującym wyniki maturalne.

newsletter_2023_14.jpg

mic