VIII Polski Rajd Ekologiczny z Konferencją Naukową „Vehicles of the Future”

Data: 27.04 - 04.05.2024
Organizator: Wydział Mechaniczno-Energetyczny

27 kwietnia rusza rajdokonferencja, której częścią są pokaz alternatywnych konstrukcji pojazdów, klasyczna konferencja naukowa i rajd śladami wybitnych Polaków i ważnych historycznie miejsc. Trwają zapisy na wydarzenie.

W pierwszym dniu rajdokonferencji prototypowe konstrukcje pojazdów mechanicznych zostaną zaprezentowane na wrocławskim rynku (lub w kampusie Politechniki Wrocławskiej – między budynkami D-1 i D-2). Później będzie można je zobaczyć podczas konferencji naukowej w Wilnie i w Instytucie Transportu Samochodowego w Warszawie.

Z kolei pojazdy użytkowe (motocykle i samochody) z napędami proekologicznymi przemierzają razem terytorium Polski, Litwy i Łotwy na trasie: Wrocław – Oława – Namysłów – Mokra – Częstochowa (Jasna Góra Zwycięstwa) – Szczekociny – Budy Zosine – Białystok – Kopciowo – Troki – Wilno – Zułowo – Wisaginia – Dyneburg – Krasław– Agłona – Liksna – Salaspils (dawniej Kircholm) – Ryga – Jurmala – Kiejdany – Kowno –Warszawa – Wrocław – o długości ok. 2500 km.

Uczestnikami rajdokonferencji będą młodzi naukowcy, studenci i doktoranci, którzy swoją działalność naukową koncentrują wokół zagadnień związanych z konstrukcją i energetyką środków transportu i konwersji energii, a także wszyscy inni zainteresowani motocykliści i kierowcy pojazdów użytkowych.

Wydarzenie organizują Wydział Mechaniczno-Energetyczny Politechniki Wrocławskiej i Fundacja Polski Rajd Ekologiczny Ducha i Materii przy współpracy Instytutu Transportu Samochodowego w Warszawie i Politechniki Wileńskiej.

Efektem konferencji naukowej będzie wydana przez Oficynę Wydawniczą Politechniki Wrocławskiej monografia (lub książka streszczeń), a zrecenzowane pozytywnie opracowania (referaty) trafią do punktowanego czasopisma naukowego ,,Combustion Engines”.

W Warszawie natomiast na terenie Instytutu Transportu Samochodowego, odbędą się warsztaty naukowe dot. pojazdów przyszłości (w tym samochodów autonomicznych) i wyzwań naukowo-technologicznych stojących obecnie przed branżą motoryzacyjną.

Trwają zgłoszenia na wydarzenia. Opłata konferencyjna (obejmująca pełne wyżywienie, wszystkie koszty transportu, noclegi, materiały konferencyjne, koszty publikacji streszczeń lub artykułów pokonferencyjnych w czasopiśmie ,,Combustion Engines”, udział w wydarzeniach towarzyszących, ubezpieczenie) wynosi 650 zł w przypadku studentów i doktorantów, natomiast 1950 zł dla osób pracujących.

Osoby zainteresowane udziałem proszone są o kontakt (mailowy bądź telefoniczny) z komitetem organizacyjnym lub o wypełnienie formularza zgłoszeniowego udostępnionego na stronie internetowej.

Komitet Organizacyjny VIII Polskiego Rajdu Ekologicznego z Konferencją Naukową “Vehicles of the Future”:

płk prof. Mieczysław Struś (e-mail: mieczyslaw.strus@pwr.edu.pl, tel. 71 320 49 65)

dr inż. Grzegorz Romanik (e-mail: grzegorz.romanik@pwr.edu.pl, tel. 71 320 48 27, tel. kom. 503 594 230)

dr inż. Maciej Cholewiński (e-mail: maciej.cholewinski@pwr.edu.pl,  tel. 71 320 44 51)