TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Wyróżnienie dla doktoranta PWr w konkursie architektonicznym

Projekt Michała Pieczki, doktoranta z Wydziału Architektury PWr zyskał wyróżnienie w konkursie na obiekt upamiętniający 700-lecie małopolskiej wsi Kamień. Doceniono go za śmiały i trafny wybór lokalizacji oraz skromne, a zarazem pełne wyrazu połączenie wykorzystanych materiałów.

pieczka_kamien4.jpgKonkurs organizowało Towarzystwo Przyjaciół Kamienia, a prace oceniało jury złożone m.in. z uznanych architektów i artystów jak prof. Ewa Kuryłowicz, Zbigniew Maćków, Piotr Lewicki czy Wiesław Pastuła. Zadaniem uczestników było przygotowanie projektu formy upamiętniającej 700-lecie lokacji miejscowości Kamień – tak by obiekt stanowił część kompozycji wsi w jak najszerszym zakresie przestrzennym i kulturowym. Nie powinien on mieć powierzchni większej niż metr kwadratowy i wysokości wyższej niż trzy metry.

Uczestnicy zostali poproszeni m.in. o zapoznanie się z bibliografią dotyczącą historii Kamienia i przeanalizowanie innych dostarczonych materiałów jak plany miejscowości.

Wyróżnienie w konkursie przyznano Michałowi Pieczce, doktorantowi Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. Doceniono w ten sposób jego śmiały i trafny wybór lokalizacji w najstarszej części Kamienia oraz skromne, ale pełne wyrazu wykorzystanie i połączenie muru kamiennego oraz wstęgi z blachy cortenowskiej.

newsletter-promo.png

Czas, przestrzeń, ludzie

pieczka_kamien1.jpgZaprojektowany przez Pieczkę obiekt składałby się z trzech wstęg z blachy Corten obudowujących strukturę muru z kamienia wapiennego.

- Takie rozwiązanie pozwala na uzyskanie dwóch typów przestrzeni oddzielonych przez mur – tłumaczy autor. – Strefa frontowa od ulicy, zlokalizowana na zamknięciu osi widokowej, ma oszczędne rozwiązania. Ograniczyłem się do umieszczenia tam napisu „Kamień, 700 lat, 1319-2019” informującego o rocznicy istnienia miejscowości oraz rozcięcia wstęg pozwalającego na wyeksponowanie zabytkowego muru z kamieni wapiennych, gdzieniegdzie uzupełnionego cegłą i nakrytego betonową czapką.

Mur jest skromną konstrukcją wykonaną z nieregularnych kamieni pochodzących z niegdyś działających we wsi wyrobisk. Oplatająca go forma poprzez swoje zagięcia płynnie przechodzi na jego drugą stronę.

- Odwrócenie jednej ze wstęg ma rozbudzać ciekawość, co znajduje się po drugiej stronie, wskazując na kontynuację formy upamiętnienia lokacji wsi po stronie wewnętrznej muru. Obserwator, idąc wzdłuż muru, napotyka nieopodal bramę i furtę, którą przejdzie na drugą stronę i może kontynuować oglądanie formy – opowiada Pieczka. – Strefa po wewnętrznej stronie muru stanowi „strefę historii”, w której trzy wstęgi opadają, mówiąc o miejscowości przez pryzmat trzech aspektów: czasu, przestrzeni i ludzi.

Pierwsza część opowie – za pomocą krótkiego tekstu – o głównych wydarzeniach historycznych, jak np. założenie parafii czy bombardowanie w 1945 r., a przede wszystkim o samym założeniu wsi w 1319 r. Część poświęcona przestrzeni zostanie opatrzona mapką z ważnymi punktami miejscowości, jak dawne kamieniołomy, wapiennik i kościół, zachęcając do dalszego odkrywania miejscowości. pieczka_kamien5.jpgOstatnia część będzie przybliżać mieszkańców Kamienia, którzy chcą pamiętać o swojej 700-letniej tradycji, ciągłości zamieszkania i więzach pokoleniowych.

***

W konkursie zwyciężył Mikołaj Niewęgłowski z Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Jury przyznało także drugą nagrodę i wyróżnienie specjalne. Szczegóły także na stronie internetowej konkursu /tu będzie link/.

Lucyna Róg

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję