Wrocław wdzięczny prof. Wiszniewskiemu

Data: 25.06.2018 Kategoria: aktualności ogólne, nagrody/odznaczenia/medale

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Prof. Andrzej Wiszniewski, rektor PWr w latach 1990-1996, został uhonorowany Złotą Odznaką Honorową Wrocławia „Wrocław z wdzięcznością”. Odznaczenie jest przyznawane za zasługi w działalności publicznej na rzecz rozwoju miasta

uroczysta_sesja_rady_miejskiej_1.jpgWręczenie nagrody odbyło się podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej, która wieńczyła obchody Święta Wrocławia. Odznaka Honorowa Wrocławia została ustanowiona 2016 r. Jest nadawana przez prezydenta miasta po zasięgnięciu opinii Konwentu Odznaki, któremu przewodniczy obecnie prof. Tadeusz Luty.

Prof. Wiszniewski urodził się w 1935 r. w Warszawie. Jest absolwentem Wydziału Elektrycznego PWr. Od początku swojej kariery zawodowej związany z Politechniką Wrocławską, której był rektorem w latach 1990-1996.  Był przewodniczącym Komitetu Badań Naukowych, senatorem RP, ministrem nauki i radnym Sejmiku Dolnośląskiego.

Został także wyróżniony m.in. Krzyżem Kawalerskim, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Solidarności Walczącej.

W trakcie uroczystej sesji Rady Miejskie tytuły Honorowego Obywatela Wrocławia nadano prof. Stanisławowi Kulczyńskiemu, pierwszemu rektorowi Politechniki i Uniwersytetu Wrocławskiego oraz dr. Jerzemu Woźniakowi, żołnierzowi AK , który padł ofiarą komunistycznego terroru lat powojennych.

Prof. Kulczyński został doceniony za wielkie zasługi w budowę od podstaw życia akademickiego w powojennym Wrocławiu. Dyplom z rąk prezydenta Rafała Dutkiewicza odebrał wnuk prof. Kulczyńskiego – Grzegorz Fałda. Dr Woźniak został uhonorowywany za swoją działalność na rzecz utrwalenia pamięci o historii walk o wolność i suwerenność Polski. Dyplom odebrała rodzina dr. Woźniaka – żona Aleksandra i syn Olaf.

Prof. Kulczyński będzie też patronem bulwaru PWr – tak zdecydował Senat naszej uczelni. Więcej informacji na stronie.

Honorowe obywatelstwo nadawane jest przez władze miejskie w celu wyróżnienia osób szczególnie zasłużonych dla Wrocławia.