TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

W sobotę Noc Laboratoriów na PWr

Data: 09.10.2017 Kategoria: aktualności ogólne, popularyzacja nauki

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Tajemnice, widowiskowe doświadczenia i zwiedzanie nowoczesnej pracowni dla osób z niepełnosprawnościami. Już 14 października, w ramach Nocy Laboratoriów Politechnika Wrocławska przygotowała specjalne wykłady i pokazy

noc_laboratoriow_1.jpgW ramach organizowanej już po raz trzeci Nocy Laboratoriów badacze z wrocławskiej uczelni technicznej pokażą matematykę, chemię, fizykę i inne dziedziny nauki w nietypowych odsłonach. Noc Laboratoriów na Politechnice Wrocławskiej będzie wyjątkowa, bo naukowcy wytłumaczą, jak matematyka łączy się z muzyką, wyjaśnią, co wspólnego mają chemia i kuchnia molekularna i pokażą, jak fizyka jest wykorzystywana w medycynie. 

O tym, że gotowanie dawno przestało być nudne, a dziś coraz częściej jest sztuką opowie dr hab. Elżbieta Wojaczyńska z Wydziału Chemicznego. Podczas jej prelekcji będzie można spojrzeć na żywność z punktu widzenia chemika, kucharza i konsumenta. Razem ze swoim mężem, również chemikiem badaczka wytłumaczy też, czy w dzisiejszej żywności jest za dużo sztucznych dodatków i czy będzie ich coraz więcej.  

Dr Paweł Scharoch z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki przygotował dla uczestników nocnego zwiedzania wykład z fizyki, ale też muzyczną niespodziankę. - Będziemy wyjaśniać, co to jest częstość, natężenie czy barwa dźwięku. Sprawdzimy, jak dźwięk powstaje, w szczególności w instrumentach muzycznych, jak się rozprzestrzenia i jak jest odbieramy przez człowieka. Oczywiście wszystko postaramy się zilustrować pokazami ciekawych doświadczeń  - mówi dr Scharoch. Dodaje, że na zakończenie wykładu wystąpi zespół Quantum of Jazz z udziałem prowadzącego.  

O przełomowych doświadczeniach w historii fizyki opowie dr Maciej Mulak, a prof. Halina Podbielska wyjaśni, jak bardzo interdyscyplinarną nauką stała się medycyna. - Razem z zespołem zaprezentujemy, jak światło wykrywa bakterie i jak działa współczesny endoskop – opowiada prof. Podbielska. – Będzie także możliwość zobaczenia swojego obrazu termowizyjnego, sprawdzić reakcję źrenicy na różne bodźce, a dzięki symulacjom komputerowym zobaczyć białka, które budują nasz organizm. 

Pasjonującym się matematyką polecamy spotkanie z dr. hab. Krzysztofem Burneckim, który przybliży tajemniczą metodę Monte Carlo, używaną do rozwiązywania złożonych problemów oraz wykład dr. hab. Janusza Szwabińskiego m.in. o przewidywaniu zachowania klienta w sklepie internetowym i unikaniu korków w wielkich miastach.  

Zainteresowani królową nauk powinni wybrać się także na spotkanie z dr. Pawłem Sztonykiem, który przedstawi matematyczne aspekty tworzenia skal muzycznych, oraz dr. hab. Mateuszem Kwaśnickim prezentującym naukową stronę obsługi programów odtwarzających dźwięk. 

noc_laboratoriow_2.jpgJednym z miejsc, które tej nocy otworzy się dla wszystkich gości, jest też nowoczesna pracownia tyfloinformatyczna. - W naszym laboratorium będzie można obejrzeć najnowsze technologie, które umożliwiają dostęp do świata cyfrowego osobom niepełnosprawnym. Odkryjemy przed odwiedzającymi tyfloświat, czyli rzeczywistość osób niewidomych i słabowidzących – zapowiada  tyflospecjalistka Anna Trzeciak. – Nasi goście dowiedzą się, np. jak pracuje osoba całkowicie niewidoma, jakiego oprogramowania i sprzętu używa, jak przygotowuje się grafikę dotykową dla osób niewidomych czy na jakim sprzęcie pracują osoby ze schorzeniami narządu ruchu. 

Odwiedzający będą też mogli za pomocą gogli, wykonanych przez Studencki Klub SKOK, zobaczyć, jak postrzegają świat osoby z różnymi schorzeniami wzroku, m.in. jak widzą osoby chorujące na zaćmę lub mające różne ubytki w polu widzenia. 

Uczelnia nie zapomniała też o osobach interesujących się historią i tajemniczymi badaniami z okresu II wojny światowej. „Uczeni i laboratoria Technische Hochschule Breslau” to tytuł wykładu, który przygotował dr Marek Burak, dyrektor politechnicznego muzeum. 

- Działalność naukowa prowadzona w trakcie wojny na terenie dzisiejszej Politechniki otoczona jest mgiełką tajemnicy i nadal niezbyt dokładnie zbadana. Miasto uznawane było wówczas za dość bezpieczne, dlatego ściągano tutaj naukowców, którzy realizowali m.in. projekty wojskowe – mówi dr Marek Burak.  

Podczas jego prelekcji będzie można zobaczyć m.in. archiwalny film szkoleniowy z lat 30. XX w. oraz zdjęcia sal laboratoryjnych i niemieckich naukowców z tego okresu.

Pełen program Nocy Laboratoriów na Politechnice Wrocławskiej można znaleźć na stronie wydarzenia. Na wszystkiego wykłady i zajęcia obowiązywały zapisy.

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję