Stypendia „Start” dla młodych naukowców z PWr

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej ogłosiła wyniki 27. edycji programu „Start” dla najzdolniejszych młodych naukowców. Wśród laureatów konkursu znalazło się siedmioro badaczy z Politechniki Wrocławskiej, którzy otrzymają roczne stypendia w wysokości 28 tys. zł

ilustracja_granty.jpg„Start” jest największym w Polsce programem stypendialnym dla najlepszych badaczy przed trzydziestym rokiem życia reprezentujących wszystkie dziedziny nauki. Jest także najdłużej realizowanym programem FNP. Grono laureatów wszystkich konkursów, łącznie z tegorocznymi, liczy już ponad 3 tys. osób.

Stypendia, które można przeznaczyć na dowolny cel, mają wesprzeć finansowo młodych naukowców w trudnych początkach kariery badawczej i umożliwić im pełne poświęcenie się nauce.

Na Politechnice Wrocławskiej stypendia otrzymali:

• dr inż. Bartosz Błasiak (Wydział Chemiczny);
  • dr inż. Róża Goścień (Wydział Elektroniki);
  • dr Błażej Jaworowski (Wydział Podstawowych Problemów Techniki);
  • dr inż. Piotr Klukowski (Wydział Informatyki i Zarządzania);
  • dr inż. Adam Moyseowicz (Wydział Chemiczny);
  • dr inż. Olga Rac-Rumijowska (Wydział Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki);
  • dr inż. Wioletta Rut (Wydział Chemiczny).

W sumie wyróżniono 100 osób z całego kraju. Laureaci tegorocznej edycji konkursu zostali wyłonieni spośród 899 kandydatów. Średni wiek nagrodzonych wynosi prawie 29 lat, a 60 proc. z nich posiada stopień doktora (przeciętny wiek uzyskiwania doktoratu w Polsce wynosi około 35 lat).

Uroczystość wręczenia dyplomów laureatom odbędzie się 25 maja na Zamku Królewskim w Warszawie. Nabór wniosków do kolejnego konkursu rozpocznie się jesienią 2019 r.

mic