TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 07.05.2021 Kategoria: aktywność studencka
Po raz kolejny studenci Politechniki Wrocławskiej udowadniają, że ich kreatywność i wyobraźnia nie mają granic. Tym razem przełamali barierę wirtualną i odwzorowali w świecie gry komputerowej Minecraft kampus uczelni, gdzie zorganizują pochód i pokaz P.I.W.O. LIght Show.
Trwająca pandemia koronawirusa uniemożliwia organizację studenckich wydarzeń. Skoro więc nie można spotkać się osobiście i obejrzeć np. pokazu P.I.W.O. Light Show, to studenci Politechniki Wrocławskiej wpadli na pomysł, by zrobić to zdalnie, w wirtualnym świecie gry Minecraft.
Czym jest Minecraft? To komputerowa gra survivalowa, która pozwala graczom na budowanie i niszczenie konstrukcji, składających się z bloków, w losowo generowanym świecie. Grający mają nieograniczone możliwości, jeśli chodzi o eksplorację i wprowadzanie modyfikacji – mogą stworzyć praktycznie wszystko od małych budynków po gigantyczne zamki i miasta. Najwięksi fani gry stworzyli np. Hogwart, znany z filmów o Harrym Potterze oraz składające się z 20 milionów bloczków Greenfield City, okrzyknięte najbardziej realistycznym miastem w grze.
Idea zorganizowania pochodu w wersji online pojawiła się już rok temu wśród grupy studentów z profilu facebookowego Wydział memuw politechnika wrocławska. W tym celu stworzyli w grze Minecraft dużą część kampusu. W 2021 roku kilku zapaleńców, w tym m.in. przedstawiciele profilu facebookowego PaliTechnika, zdecydowało się kontynuować pracę nad projektem. Ostatecznie udało im się nie tylko ukończyć całość, ale także w znacznym stopniu ulepszyć wygląd budynków.
– Gdyby ktoś sześć miesięcy temu zapytał mnie, czy takie wydarzenie się odbędzie, byłbym mocno sceptyczny - tłumaczy Dominik Dąbrowski z Koła Naukowego MOS, koordynator projektu P.I.W.O. Light Show i współorganizator imprezy. – Jednak, gdy zobaczyliśmy, jak Marek Pokropiński (student Wydziału Informatyki i Zarządzania) razem z ekipą PaliTechniki stworzyli animację intra z serialu „Egzorcysta” na zbudowanym z klocków akademiku T-16, to zrozumieliśmy, że jest szansa na zrobienie naszego pokazu. Nawiązaliśmy kontakt z chłopakami i tak znaleźliśmy się tutaj – dodaje.
Spontaniczna decyzja przerodziła się w konkretną koncepcję, a PaliTechnika i SKN MOS wspólnie zaczęli pracować nad szczegółami zorganizowania wirtualnego pochodu i pokazu. Ostatecznie przygotowali specjalne wydarzenie na Facebooku, które rozpocznie się w niedzielę, 9 maja, o godz. 19.00.
– Każdy, kto nie ma Minecrafta, może zajrzeć na nasze wydarzenie na Facebooku, gdzie przeprowadzimy relację live z imprezy. Stream będzie prowadzony przez jednego z organizatorów – tłumaczy Dominik Dąbrowski. - Fanów gry zapraszamy jednak na nasz serwer, do którego link umieścimy w sobotę. Instrukcja, jak się do niego dostać, już teraz znajduje się na naszym wydarzeniu.
Uczestnicy spotkają się na wirtualnym kampusie PWr przy popularnym Serowcu (bud. C-13). Stamtąd rozpoczną przemarsz po kampusie i jego okolicach. – Oczywiście będzie czas na „rozejrzenie się” po terenie uczelni – mówi Dominik Dąbrowski - Zaglądajcie do dawno nieodwiedzanych miejsc i przypatrujcie się im uważnie. Konstruktorzy poukrywali bowiem na kampusie kilka niespodzianek – zachęca lider projektu P.I.W.O. Light Show.
Cały pochód zakończy się pod gmachem głównym. Stamtąd uczestnicy zostaną „teleportowani” pod akademik T-16. To właśnie tam zaprezentowany zostanie kolejny pokaz legendarnego projektu P.I.W.O. Light Show.
Przygotowując prezentację członkowie koła naukowego MOS tradycyjnie wygenerowali animację we własnoręcznie stworzonym kreatorze. Gotowy plik zwykle był podstawą tego, co mogliśmy oglądać na terenie Wittigowa. Tym razem zostanie on jednak przekonwertowany do świata Minecraft, dzięki specjalnemu dodatkowi do gry autorstwa studenta W8, Marka Pokropińskiego. Dzięki czemu każdy z obecnych będzie mógł obejrzeć pokaz na ścianie wirtualnego akademika PWr.
– Aby zwiększyć doznania wizualne, przygotowaliśmy specjalną paczkę graficzną – opowiada Dominik Dąbrowski. – Wszyscy, którzy chcą wycisnąć maksimum przyjemności z pokazu, powinni pobrać specjalny shader, do którego link także umieściliśmy w instrukcji na wydarzeniu na Facebooku – wyjaśnia Dominik.
Tegoroczny pokaz potrwa ok. 20 minut. Nie zabraknie w nim mixu najlepszych i najbardziej popularnych animacji zaprezentowanych do tej pory w ramach projektu P.I.W.O. Light Show – Opracowujemy także zupełnie nowe pomysły i bardzo liczymy na to, że się spodobają – dodaje student PWr. – Naprawdę warto z nami spędzić niedzielny wieczór!
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »