TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Studenci zaprojektowali wielofunkcyjne meble z papieru

Data: 25.07.2017 Kategoria: aktualności ogólne, aktywność studencka

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Pięć prototypowych, wykonanych z papieru i drewna konstrukcji służących do pracy i wypoczynku zaprezentowali studenci z Politechniki Wrocławskiej. Wśród nich znalazła się m.in. modułowa czytelnia i loża z wielofunkcyjnym stołem, a wszystko to w ramach II edycji Letniej Szkoły Architektury

Projekt był realizowany od 9 lipca i uczestniczyło w nim 25 studentów naszej uczelni. Opiekunami merytorycznymi zostali dr inż. arch. Marcel Bilow z Uniwersytetu Technicznego w Delft Architektury TU Delft oraz doktorant Jerzy Łątka z Wydziału Architektury PWr, który niedawno znalazł się w gronie dziesięciu najlepszych polskich innowatorów poniżej 35. roku życiu według prestiżowego amerykańskiego magazynu MIT Technology Review.

ii_letnia_szkola_architektury_11.jpg– Motywem przewodnim tegorocznej edycji kursu jest „Work&Chill”. Oznacza to miejsca, w których można przysiąść, położyć się, zrelaksować, porozmawiać z kolegami, ale też popracować w grupach lub indywidualnie, poczytać, zjeść czy podjąć inne aktywności, które mają miejsca w szkołach, uczelniach czy biurach – wyjaśnia Jerzy Łątka.

Uczestniczy szkoły najpierw brali udział w warsztatach, podczas których przygotowywali i prezentowali własne pomysły związane z tematem. Następnie podzieleni na grupy opracowywali projekty koncepcyjne i wykonawcze, a przez ostatni tydzień przygotowywali prototypy.

– Dzięki zajęciom studenci mogli skupić się na jednym projekcie, który realizowali od pierwszego szkicu aż po końcowe wykonanie. To bardzo ważne, bo dzięki temu poznają nie tylko materiał, z którym pracują, lecz także cały proces projektowy. Liczymy, ze po zakończeniu warsztatów wszystkie projekty będą mogły być użytkowane na co dzień – tłumaczy Łątka.

Zgodnie z założeniami studenckie projekty powinny spełniać takie kryteria jak: innowacyjność, mobilność, modułowość, wygoda i niska cena. – Meble mają być odpowiedzią m.in. na potrzeby polepszenia jakości środowiska pracy, liczymy na rozwiązania niestandardowe, przekraczające granice, ale realne do wykonania – dodaje Łątka.

Do pracy i do wypoczynku

We wtorek w hali Centrum Kultury Akademickiej i Inicjatyw Lokalnych Czasoprzestrzeń Zajezdnia Dąbie można było zobaczyć pięć gotowych projektów – ośmiokątną konstrukcję, która pełniła różne funkcje w zależności od tego, na którym boku była ustawiona, lożę do siedzenie z wielofunkcyjnym stołem, modułową czytelnię, pawilon wystawienniczy i schodkową konstrukcję z miejscem do spania.

ii_letnia_szkola_architektury_1.jpgOśmiokątny moduł przygotowany został dla dwóch osób. – W trakcie projektowania zastanawialiśmy się, jakie pozycje są dla nas najwygodniejsze do pracy i do odpoczynku. Wybraliśmy cztery najbardziej optymalne i połączyliśmy w jednej koncepcji, ale tak naprawdę to sposób jego wykorzystania ogranicza tylko wyobraźnia użytkowników – mówi Szymon Ciupiński, student na Wydziale Architektury PWr.

Moduł został w 90 proc. wykonany z papiery i chociaż waży ok. 120 kg to jedna osoba może go obrócić bez problemu – w zależności od tego, na którym boku stoi użytkownik ma do dyspozycji np. leżankę lub siedzisko z podstawką na laptopa.

Loża do siedzenia z wielofunkcyjnym stołem także składa się niemal w całości z papieru. Jedynie blaty zostały wykonane ze sklejki, a inspiracją dla autorów były różne formy krajobrazu. Każdy element konstrukcji jest inny i ściśle do siebie dopasowany, dzięki czemu ma schodkową konstrukcję.

Elementy papierowe, na których się siedzi, dopasowują się do użytkownika i dzięki temu wraz z upływem czasu stają się coraz wygodniejsze. Stół można dowolnie ustawić, co w efekcie prowadzi do powstania konfiguracji przeznaczonej do pracy lub do wypoczynku.

Modułowa czytelnia to projekt zrealizowany we współpracy z Muzeum Współczesnym we Wrocławiu, gdzie po zakończeniu warsztatów zostanie przeniesiona. – Jej kształt i wymiary zostały wykonane zgodnie z potrzebami placówki. Będzie sąsiadowała ze schodami dlatego ma stopniową formę i kształt półokręgu. Wszystkie elementy zostały ze sobą połączone bez użycia kleju, gwoździ czy śrub. Dzięki modułowej budowie może być dowolnie konfigurowana, a gdyby któryś z elementów uległ uszkodzeniu, to można go bez problemu wymienić – tłumaczy Monika Kalinowska, współautorka projektu.

ii_letnia_szkola_architektury_10.jpgPawilon wystawienniczy został zbudowany we współpracy z działającym na PWr Kołem Naukowym Humanizacji Środowiska Miejskiego. Projekt został zrealizowany na potrzeby wystawy na temat papieru, która odbędzie się w Brukseli. – Będzie w nim prezentowana ekspozycja na temat nowinek technologicznych wykonanych z papieru. To bardzo solidna konstrukcja wykonana z papieru, pleksji i podświetlona światełkami LED – mówi Karolina Dyja, studentka PWr.

Ostatni z projektów to konstrukcja, która służy przede wszystkim do wypoczynku i do odcięcia się od otaczającego świata. Z jednej strony ma kształt schodków, a ściany są tapicerowane, natomiast z drugiej strony kryje miejsce do wypoczynku – oświetlone delikatnym światłem i wyposażone w wygodny materac o grubości 5 cm.

W ubiegłym roku motywem przewodnim Letniej Szkoły Architektury były moduły mieszkalne tzw. „living unit”, które mogły zostać wykorzystane jako schronienia dla uchodźców lub ofiar katastrof naturalnych.

mic

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję