TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Innowatorzy z Politechniki docenieni przez MIT

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Dwóch naukowców z Politechniki Wrocławskiej znalazło się w gronie dziesięciu najlepszych polskich innowatorów poniżej 35. roku życiu według prestiżowego amerykańskiego magazynu MIT Technology Review. Zwycięzcę polskiej edycji konkursu  „Innovators under 35” poznamy 14 września podczas gali w Paryżu

Jurorzy konkursu, organizowanego przez magazyn wydawany przez Massachusetts Institute of Technology, co roku wybierają dziesięciu najbardziej innowacyjnych ich zdaniem młodych naukowców w kilka krajach Europy. W tym roku była to Polska, Włochy, Belgia, Hiszpania, Francja oraz Niemcy. 14 września w Paryżu odbędzie się gala finałowa, w trakcie której poznamy nazwiska zwycięzców poszczególnych edycji krajowych oraz listę 35 najbardziej innowacyjnych w całej Europie – tzw. Innovators Under 35 Europe.

Szanse na ten tytuł ma dwóch naukowców związanych z naszą uczelnią: dr Jan Kędzierski z Wydziału Elektroniki oraz Jerzy Łątka, doktorant na Wydziale Architektury.

jankedzierski3_0.jpgDr Jan Kędzierski pracuje na Wydziale Elektroniki Politechniki Wrocławskiej. Od lat zajmuje się projektami związanymi ze sztuczną inteligencją. Bada przy tym reakcje i zachowania ludzi w kontakcie ze robotem społecznym, który potrafi wyrażać emocje i gestykulować. Wspólnie z współpracownikami z Katedry Robotyki i Automatyki zbudował robota FLASH, który w różnych wersjach trafił m.in. do USA, Portugalii, Wielkiej Brytanii oraz Heriot-Watt University w Edynburgu, w którym powstało laboratorium robotyki tzw. „Robotarium”.

Jest współzałożycielem firmy FLASH Robotics, gdzie obecnie pracuje nad stworzeniem interaktywnego robota EMYS, który będzie uczył dzieci języków obcych. Więcej o tym projekcie na stronie.

jerzy-1.jpgJerzy Łątka jest doktorantem Wydziału Architektury PWr oraz Uniwersytetu Technicznego w Delft w Holandii.  Specjalizuje się w tworzeniu różnego rodzaju budowli z papieru oraz adaptowaniu ich na potrzeby społeczne. W swojej karierze zajmował się już m.in. konstruowaniem domów dla bezdomnych, ofiar kataklizmów czy uchodźców oraz mebli z papieru. W 2015 r., z okazji 70-lecia PWr, wraz ze swoimi studentami zbudował na pl. Solnym we Wrocławiu oryginalny pawilon z papieru i drewna. W środku można było zobaczyć wystawę na temat historii Politechniki Wrocławskiej.

Do konkursu „Innovators under 35” mogą być nominowani młodzi przedsiębiorcy, badacze i wizjonerzy – autorzy projektów w takich dziedzinach, jak: internet, biotechnologia, telekomunikacja, transport, materiały i energia. Profile kandydatów są ocenione przez specjalny panel ekspertów, który następnie wybiera najlepszą dziesiątkę w każdym z krajów.

Wśród dotychczasowych laureatów znajdują się takie osoby jak: Konstantin Novoselov (laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki), Max Levchin (założyciel firmy PayPal), David Karp (założyciel Tumblr), Sergey Brin (założyciel Google) czy Linus Torvalds (założyciel Linux).

Więcej o konkursie „Innovators under 35” oraz pełna lista nominowanych osób dostępna jest na stronie organizatorów.

Politechnika Wrocławska © 2017

Nasze serwisy używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. 

Akceptuję