TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Scorpio wyruszył do Australii. Łazik wystartuje w Australian Rover Challenge

Data: 17.03.2023 Kategoria: aktywność studencka, Wydział Mechaniczny

Zespół na lotnisku

Zmodyfikowany łazik Scorpio 7 zmierzy się z podobnymi konstrukcjami z całego świata na swoich pierwszych zawodach w Australii. Do rywalizacji stanie 10 studenckich pojazdów, które staną przed wymagającymi zadaniami symulującymi misje na powierzchni Księżyca.

Łazik Scorpio 7W ostatnich miesiącach Scorpio 7 przeszedł sporo zmian – studenci intensywnie przygotowywali się do australijskich zawodów, które w porównaniu do innych międzynarodowych konkursów różnią się szczegółami misji, jakie muszą wypełnić „kosmiczne” pojazdy.

– Dlatego m.in. stworzyliśmy od zera cały moduł Science naszego łazika – opowiada Zofia Stypułkowska, prezes koła Off-Road, odpowiedzialnego za Projekt Scorpio. – Jednym z zadań na zawodach będzie zbadanie zawartości lodu w rygolicie, czyli księżycowej glebie, pobranie próbki o największej zawartości i odseparowanie wody. To duże wyzwanie ze względu na twardość próbek – powyżej 20 proc., a zatem strukturą taka gleba przypomina beton.

Studenci odświeżyli też wałki wahaczy i przekładnie w manipulatorze, wymienili połowę kamer i zainstalowali nowy komputer pokładowy – Jetson AGX Orin.

Scorpio 7 ma również nowy przycisk bezpieczeństwa, nowe sterowniki do kół (miControl studenci zamienili na VESCi) i lizaki do kół z poliamidu.

Scorpio 7– Czekają nas bardzo specyficzne konkurencje, każda z nich ma w sobie element, który będzie dla nas czymś zupełnie nowym – podkreśla prezes koła. – Dużym wyzwaniem było dla nas np. zbudowanie samorozkładalnej platformy z płyt o wymiarach 1,2x2 m, po której łazik musi przejechać.

Zawody w Australii będą symulowały misje, z jakimi mierzą się łaziki na powierzchni Księżyca. Studenckie zespoły staną przed zadaniami związanymi z nawigacją, pozyskiwaniem surowców i konstruowaniem. Będą np. musiały przygotowywać teren pod budowę ośrodka dla astronautów, oceniając ukształtowanie terenu i wyrównując powierzchnię czy sporządzić mapę otoczenia i autonomicznie przemierzać określony teren.

Na zawody zakwalifikowało się 10 zespołów, głównie z Indii i Australii. Największą konkurencję będzie stanowił na pewno team Monash Nova Rover z Monash University, który w ubiegłym roku zdobył drugie miejsce na organizowanych w USA zawodach University Rover Challenge.

Zawody Australian Rover Challenge zaczynają się 23 marca i potrwają cztery dni. Organizuje je Uniwersytet w Adelajdzie.

newsletter_2023_14.jpg

Koło strategiczne PWr

Scorpio 7KN Pojazdów Niekonwencjonalnych Off-Road, które rozwija Projekt Scorpio, działa na Wydziale Mechanicznym od 14 lat. Łaziki marsjańskie tworzone przez naszych studentów od 2013 r. biorą udział w międzynarodowych konkursach z serii Rover Challenge odbywających się na całym świecie. Od lat studenci PWr zajmują czołowe miejsca na tych prestiżowych zawodach – m.in. w ubiegłym roku zwyciężyli w Anatolian Rover Challenge.

Off-Road jest jednym z pięciu strategicznych kół naszej uczelni. Obecnie tworzy je około 37 studentów i studentek z wielu wydziałów PWr.

lucy

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję