TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

Roboty z Politechniki podbiły międzynarodowy ROBO-motion!

Studenci z KN KoNaR z medalami - zdjęcie

20 medali – w tym osiem złotych – zdobyli studenci z KN KoNaR na międzynarodowych zawodach ROBO-motion 2021 w Rzeszowie. Na najwyższym stopniu podium stanął także dron „Blue Nemo” zbudowany przez członków KN Robocik.

ROBO-motion 2021 to jedne z największych zawodów robotycznych w Polsce. W ubiegły weekend uczestnicy zmierzyli się w aż 17 konkurencjach – od klasycznej rywalizacji typu „sumo”, w której maszyny o różnych wielkościach starały się zepchnąć rywala z ringu, przez wyścigi „linefollower”, gdzie liczyła się szybkość oraz sprawność, aż po kategorie przeznaczone dla robotów zbudowanych z klocków LEGO.

To właśnie w rywalizacji „linefollowerów” nasi młodzi konstruktorzy zdobyli najwięcej złotych krążków – cztery, dokładając do tego trzy srebra i jeden brąz. Roboty zbudowane przez studentów z PWr świetnie radziły sobie także na ringach, gdzie odbywały się zawody „sumo”. W kategorii „MicroSumo” i „MiniSumo” wywalczyły komplet medali, a w rywalizacji „NanoSumo” uplasowały się na II i III stopniu podium.

Studenci z KN Robocik z dronem Blue Nemo - zdjęcieStudenci przyznają, że w niektórych konkurencjach zdobycie najwyższych miejsc było dużym wyzwaniem, a czasem pomagało po prostu szczęście. – Jednak w innych kategoriach nasze konstrukcje miały taką przewagę, że walka o medale zmieniała się w walkę o kolejność naszych robotów na podium – mówi Wojciech Bohdan, członek KN KoNaR.

Złote i srebrne medale roboty KoNaR-u wywalczyły także, rywalizując w konkurencji „Micromouse”, w której maszyny muszą odnaleźć najszybszą drogę z labiryntu, oraz w wyścigu sprinterskim „Drag Race”.

– Wystartowałem robotami, które zbudowałem już przed pandemią. Prawie dwuletnia przerwa od zawodów nie motywowała do tworzenia oryginalnych konstrukcji, za to pozwoliła na dopracowanie tych już istniejących – tłumaczy Wojciech Bohdan. – Wymiana informacji ze środowiskiem konstruktorów podczas zawodów dała mi wiele pomysłów na kolejne roboty, więc nowe konstrukcje to już tylko kwestia czasu – podkreśla.

Złoty medal w kategorii „Freestyle”, w której można było zaprezentować dowolny projekt, robota lub maszynę, zdobyli z kolei studenci z Koła Naukowego „Robocik”. W Rzeszowie zaprezentowali swojego podwodnego drona „Blue Nemo”.

Kiedy zawody we Wrocławiu?

Studenci z Koła Naukowego KoNaR są także organizatorami zawodów robotycznych „Robotic Arena”. Ich ostatnia, XII edycja odbyła się w styczniu 2020 r. w Hali Stulecia i przyciągnęła konstruktorów i miłośników robotów z całego świata.

– Organizacja takiego wydarzenia w okresie pandemii jest wielkim wyzwaniem, ale przygotowania do następnej edycji Robotic Areny już trwają. Konkretna data jeszcze nie jest ustalona, lecz możemy zdradzić, że będzie to wiosna 2022 – zapowiada Krystian Mirek, prezes KoNaR-u.

Więcej informacji o KN KoNaR na stronie i na Facebooku.