PWr w Times Higher Education Impact Ranking

Data: 28.04.2022 Kategoria: aktualności ogólne, działania społeczne, rankingi

Impact Ranking - grafika

Poznaliśmy tegoroczne wyniki prestiżowego rankingu Times Higher Education Impact Ranking, w którym porównywane są działania w zakresie społecznej odpowiedzialności uczelni. PWr została oceniona w pięciu kategoriach.

Times Higher Education Impact Ranking to międzynarodowy ranking uczelni oparty o tzw. Cele Zrównoważonego Rozwoju sformułowane przez Organizację Narodów Zjednoczonych (Sustainable Development Goals), których jest siedemnaście. Dotyczą one m.in. takich kwestii jak działania na rzecz klimatu, zmniejszenie nierówności, jakość edukacji, odpowiedzialna produkcja i konsumpcja czy przemysł, innowacje i infrastruktura.

Metodologia opiera się o zestaw precyzyjnie skalibrowanych wskaźników (metryk) w czterech obszarach tematycznych: badania naukowe, zarządzanie, współpraca z otoczeniem oraz nauczanie.

Uczelnie mogą wybrać cele związane z misją i wizją swojego rozwoju i dostarczyć dane na ich temat do rankingu. Każda jednostka, która dostarczy dane z co najmniej trzech obszarów oraz obligatoryjnie informacje pod nazwą „partnerships for the goals”, zostaje uwzględniona w rankingu przygotowywanym przez Times. Publikacji podlegają zarówno wyniki zbiorcze, jak i klasyfikacja w obrębie poszczególnych celów.

W tegorocznym zestawieniu znalazło się 15 szkół wyższych z Polski. Politechnika Wrocławska w ogólnym zestawieniu znalazła się na pozycji 800-1000 (podobnie jak w ubiegłym roku). Wśród polskich uczelni jesteśmy na dziewiątym miejscu (w 2021 r. byliśmy na 10. miejscu).

PWr zgłosiła dane w następujących kategoriach:

• SDG 8 – godna praca i wzrost gospodarczy,
  • SDG 10 – zmniejszenie nierówności,
  • SDG 11 – zrównoważone miasta i społeczności,
  • SDG 13 – działanie na rzecz klimatu,
  • SDG 17 – partnerstwo na rzecz celów (obligatoryjnie).

Pełne wyniki dostępne są na stronie rankingu.