TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Projekty naszych studentów walczą o nagrody w KOKONie

Data: 22.05.2017 Kategoria: aktywność studencka, konkursy/stypendia

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Do 23 maja możemy oddawać głosy na studenckie projekty zgłoszone do konkursu KOKON organizowanego przez Forum Uczelni Technicznych i Parlament Studentów Rzeczypospolitej Polskiej. Wśród finalistów jest pięć organizacji studenckich z Politechniki Wrocławskiej

W Konkursie Kół Naukowych (KOKON) mogli wziąć udział studenci uczelni technicznych działający w kołach naukowych i realizujący kreatywne projekty.

Zwycięzców w trzech kategoriach (Projekt konstrukcyjny, Konferencja oraz Innowacja i nowe technologie) poznamy na początku czerwca. Natomiast do 23 maja trwa głosowanie internautów, którzy wskażą laureata nagrody publiczności (zyska on dwa tysiące złotych). Głosować można tutaj. Każdy internauta może oddać tylko jeden głos.

Wśród 35 projektów walczących o tę nagrodę jest pięć przygotowanych przez organizacje studenckie z Politechniki Wrocławskiej. 

O głosy walczą:

Koło Naukowe Pojazdów Niekonwencjonalnych Off-Road

lazik_scorpiox_wizualizacja.jpgz projektem „Łazik marsjański ScorpioX” (kategoria: Projekt konstrukcyjny)

ScorpioX to analog łazika marsjańskiego zaprojektowany na zawody University Rover Challenge. Jest w stanie wykonać przejazd autonomiczny, zadania naukowe czy transportować narzędzia. Łazik ma czterokołowe zawieszenie typu rocket-boogie, lekkie i wytrzymałe materiały, opony z wojskowego materiału - Cordury, a do tego napęd na cztery koła, który pozwoli mu pokonać nawet najbardziej wymagający teren. Jest też wyposażony w moduł wiertniczy i zestaw czujników do przeprowadzania badać związanych z poszukiwaniem życia na obcej planecie. Ma również manipulator z sześcioma stopniami swobody i stworzoną przez studentów aplikacją, która umożliwia zaprogramowanie ruchu manipulatora i wyświetla jego możliwy zakres.

Koło Naukowe Pojazdów i Robotów Mobilnych

lem_bullet_zdjecie_z_zawodow.jpgz projektem „Policyjny Motocykl Elektryczny LEM Bullet” (kategoria: Projekt konstrukcyjny)

LEM Bullet to lekki elektryczny motocykl przeznaczony dla policji i innych służb mundurowych. Ma wszelkie niezbędne wyposażenie potrzebne policjantowi w czasie pracy i spełnia wymagania stawiane pojazdom policyjnym. Jest napędzany silnikiem elektrycznym o mocy 6kW, osiąga prędkość maksymalną 110 km/h, a jego zasięg to 100 km. W założeniu LEM Bullet jest przyjazną środowisku alternatywą dla tradycyjnych motocykli spalinowych używanych przez policję w czasie miejskich patroli.

Grupa studentów, podzielona na działy mechaniki, elektro, kompozytów i druku 3D oraz marketingu podjęła się zaprojektowania i zbudowania motocykla w ciągu jednego roku akademickiego. Prace objęły fazę projektową, obliczenia wytrzymałościowe, obliczenia elektryczne, programowanie, a przede wszystkim fazę wykonawczą w postaci prac warsztatowych i laboratoryjnych. Efektem projektu był elektryczny motocykl, który na międzynarodowych zawodach SmartMoto Challenge w Barcelonie zdobył trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej, a dwa w konkurencjach statycznych i dynamicznych.

Koło Naukowe Wireless Group

z projektem „V edycja Ogólnopolskiej Konferencji Future Of Wireless Systems” (kategoria: Konferencja)

Konferencja służyła prezentacji zagadnień związanych z nieustanne rozwijającym się rynkiem branży telekomunikacyjnej i teleinformatycznej oraz przybliżeniu trendów i zagadnień biznesowych i regulacyjnych w obszarze łączności bezprzewodowej.

Koło Naukowe Historyków Architektury ArcHist

z projektem „Badanie naukowe «Z eye trackerem przez architekturę»" (kategoria: Innowacja i nowe technologie)

Sprawdzenie użyteczności okulografów (eye trackerów) jako narzędzia konsultacji społecznych oraz opracowanie metodologii dla kolejnych badań tego typu.

eyetracker1.jpgPomysł na badanie należy do dr Marty Rusnak, będącej koordynatorem projektu. Współpracuje z Małgorzatą Budlewską - doktorantką na Wydziale Architektury PWr, Wojciechem Fikusem - studentem studiów magisterskich na kierunku Architektura oraz Kołem Naukowym Historii Architektury ArcHist. Koordynacją pracy zaangażowanego zespołu członków KNHA ArcHist zajął się Piotr Chmielewski. Sprzęt firmy SMI niezbędny do badania udostępniła firma Neuro Device Group. Okulografia pozwala na określenie i zapisanie ruchów gałki ocznej w formie danych liczbowych, a co za tym idzie - obiektywne przeanalizowanie sposobu, w jaki ludzie patrzą na swoje otoczenie. W kontekście architektury może być to przełomowa technologia umożliwiająca projektowanie zarówno nowych obiektów, jak i renowację zabytków tak, by najlepiej odpowiadały potrzebom społeczeństwa, a nie wedle subiektywnych prawideł specjalistów o sposobie patrzenia wykształconym przez lata edukacji i pracy zawodowej. Okulografia w perspektywie czasu może posłużyć do sprawdzenia dotychczasowych teorii, czy też oceny istniejących i projektowanych założeń architektonicznych i urbanistycznych. Z perspektywy koła naukowego szczególnie atrakcyjna wydawała się próba obiektywnego sprawdzenia stopnia, w jakim ingerencja w zabytkowy budynek, zmiana koloru czy rozbudowa, przeobraża jego wizualny odbiór.  Udział KNHA ArcHist w projekcie polegał na przeprowadzeniu serii eksperymentów w kościołach gotyckich, służącym udoskonaleniu metodologii badania, współorganizacji badania przy użyciu okulografu stacjonarnego, w tym m.in. rekrutacji badanych, przygotowaniu i obsłudze laboratorium badawczego, udziale w szkoleniu z obsługi okulografów stacjonarnych i mobilnych oraz specjalistycznego oprogramowania analitycznego, przygotowaniu ilustracji do jednej z trzech serii pokazywanych obrazów. Obecnie wszystkie zebrane dane są opracowywane, analizowane i przygotowywane do przedstawienia wniosków w postaci kilku artykułów naukowych, w tym zwłaszcza wskazania kierunku rozwoju badania i doprecyzowania możliwości wykorzystania okulografii w dalszych badaniach architektury. W ramach kontynuacji projektu przewidziane są także kolejne etapy badań oraz szkolenia teoretyczne i techniczne ze znajomości różnych typów okulografów pozwalających na przeprowadzenie eksperymentów w wirtualnej rzeczywistości.

Stowarzyszenie Naukowe Studentów Optoelektronika i Mikrosystemy działające przy Wydziale Elektroniki

z projektem „Warstwy organiczne nanoszone przy użyciu spin-coater’a i pomiary ich podstawowych parametrów” (kategoria: Innowacja i nowe technologie)

Studenci zamierzają stworzyć technologię wytwarzania cienkich warstw organicznych o poszerzonym spektrum absorpcji w zakresie światła widzialnego. W następnym etapie dokonają pomiaru otrzymanych warstw, zwłaszcza pod kątem charakteryzacji ich parametrów optycznych.

W przyszłości uczestnicy projektu planują na podstawie analizy danych pomiarowych zastosować warstwy organiczne do cienkowarstwowych ogniw fotowoltaicznych i/lub detektorów o poszerzonym spektrum absorpcji do zakresu światła widzialnego.

lucy

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję