TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Projekt z PWr nagrodzony w konkursie SIMP

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Mechaników Polski ogłosiło wyniki ogólnopolskiego konkursu na „Najlepsze osiągnięcie techniczne 2017 roku”. Pierwsze miejsce w kategorii „Prace i stanowiska naukowo-badawcze” zdobyli naukowcy z Wydziału Mechanicznego PWr

prof_piotr_dudzinski_z_prawej_i_gustaw_sierzputowski_przy_pojezdzie.jpgProjekt „Nowej generacji elektryczny pojazd o adaptacyjnych właściwościach eksploatacyjnych jako platforma bazowa dla uniwersalnych aplikacji” powstał w Katedrze Inżynierii Maszyn Roboczych i Pojazdów Przemysłowych przez prof. Piotra Dudzińskiego, Gustawa Sierzputowskiego i Adama Koniecznego.

Opracowana na Politechnice Wrocławskiej platforma posiada ogromny potencjał badawczy. Charakteryzuje się m.in. unikalną modułową konstrukcją podwozia, która umożliwia konfigurowanie szerokie gamy wariantów pojazdów o dowolnym układzie zawieszenia, układzie realizacji skrętu pojazdu, liczbie kół napędowych i dowolnej geometrii podwozia.

Dzięki temu możliwa jest optymalizacja mobilności, prześwitu, przyczepności przy skręcie oraz jeździe na wprost, zwrotności, manewrowości, stabilności podczas jazdy i pochyleniu oraz ergonomii pojazdu. Zastosowanie nowoczesnych napędów elektrycznych gwarantuje natomiast bardzo wysoka sprawność oraz przyczynia się do ochrony środowiska i zdrowia ludzkiego.

Konstrukcja może być wykorzystywana m.in. w przemyśle wydobywczym, rolniczym, budowlanym, ale też do zadań specjalnych np. wojskowych czy też straży pożarnej. Innowacyjna platforma została wcześniej nagrodzona złotym medalem na targach wynalazczości w Brukseli, srebrnym medalem na targach w Paryżu oraz nagrodą w prestiżowym konkursie Verband der Baubranche, Umwelt-und Maschinentechnik e.V. w Niemczech.

Projektem zainteresowała się już m.in. firma KGHM ZANAM należąca do największych w Polsce producentów maszyn i urządzeń dla sektora górniczego. Spółka wytwarza również sprzęt stosowany w systemach przeładunkowych, zespołach transportowych, skalnictwie i kopalniach odkrywkowych.

Więcej o projekcie na stronie.

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję