TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Prof. Marian Cegielski patronem sali wykładowej w bud. D-1

Data: 27.03.2017 Kategoria: aktualności ogólne, uroczystości uczelniane

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Prof. Marian Cegielski został patronem sali wykładowej nr 28 w gmachu D-1. Było to uhonorowanie szczególnych zasług naukowca dla Wydziału Elektrycznego, uczelni oraz całej społeczności akademickiej

Prof. Marian Cegielski urodził się 29 lipca 1925 r. w Tarnopolu. Od lipca 1944 r. do czerwca 1945 r. pracował na przymusowych robotach w Niemczech, a w 1946 r. rozpoczął studia na Wydziale Elektrycznym Politechniki Wrocławskiej. W 1951 r. rozpoczął pracę w Zakładach Energetycznych Okręgu Dolnośląskiego, a rok później został zatrudniony w Politechnice Wrocławskiej, gdzie przechodził kolejne szczeble kariery naukowej.

Stopień doktora nauk technicznych uzyskał w 1961 r., stopień naukowy doktora habilitowanego w 1969 r., w roku 1982 otrzymał tytuł profesora nadzwyczajnego, a w 1993 roku tytuł profesora zwyczajnego.

uroczystosc_nadania_sali_w_bud_d-1_imienia_prof_cegielskiego_1.jpg– Na uczelni i wydziale pełnił szereg zaszczytnych funkcji. Zarówno w środowisku naukowym, jak i akademickim na trwałe pozostawił swój ślad. Opiekował się młodszą kadrą, wypromował 12 doktorów, był opiekunem 7 rozpraw habilitacyjnych, a kilku jego habilitantów uzyskało tytuły naukowe profesora – mówił prof. Waldemar Rebizant, dziekan Wydziału Elektrycznego.

W uroczystości udział wzięła także Marta Cegielska, córka zmarłego w 2012 r. profesora, która przyznała, że jest niezwykle wzruszona i bardzo mile zaskoczona tego typu inicjatywą. – Ojciec niemal całe swoje zawodowe życie pracował w tym budynku. Politechnika, zaraz po domu rodzinnym, była dla niego najważniejszym miejscem. Ja i moja siostra także studiowałyśmy na tej uczelni, choć na innym wydziale, dlatego czujemy się tutaj jak w domu, a od dzisiaj nasza Alma Mater będzie nam jeszcze bliższa – mówiła Marta Cegielska.

Profesora wspominał także prof. Andrzej Wiszniewski, w latach 1990-1996 rektor PWr. – Pracowaliśmy wspólnie przez parę dziesięcioleci i mogę bez żadnych wątpliwości powiedzieć, ze był to znakomity inżynier, świetny naukowiec i przyjaciel nas wszystkich – dodał. 

uroczystosc_nadania_sali_w_bud_d-1_imienia_prof_cegielskiego_4.jpgW ostatnich miesiącach sala nr 28 w bud. D-1 została całkowicie wyremontowana. Odnowiono ściany i świetliki, odrestaurowano ławki oraz siedzenia, wymieniono tablice dydaktyczne, grzejniki, układ wentylacyjny i zamontowaną całkowicie zautomatyzowaną klimatyzację. W trakcie uroczystości odsłonięto również pamiątkową tablicę poświęconą naukowcowi. 

– To wydarzenia znakomicie wpisuje się w zwyczaj dostrzegania ludzi Politechniki Wrocławskiej, którzy przyczynili się do rozwoju uczelni i jej obecnego stanu. Z pewnością nie jest to ostatnia taka uroczystość i myślę, że kolejne inicjatywy spotkają się z aprobatą senatu naszej uczelni – podkreślił prof. Andrzej Trochimczuk, prorektor ds. badań naukowych i umiędzynarodowienia.

Działalność prof. Cegielskiego

Na Politechnice Wrocławskiej prof. Cegielski początkowo pracował w Zakładzie Elektroenergetycznym Katedry Gospodarki Energetycznej Politechniki Wrocławskiej. W latach 60. pełnił funkcję zastępcy kierownika Katedry Systemów Energetycznych Politechniki Wrocławskiej, a następnie Samodzielnego Zakładu Sieci i Systemów Elektroenergetycznych. W latach 70. kierował Zakładem Sieci i Systemów Elektroenergetycznych Instytutu Energoelektryki. W latach 1958-1964 i 1968-1972 prof. Cegielski pracował w Instytucie Automatyki Systemów Energetycznych we Wrocławiu, pełniąc funkcję kierownika Zakładu Naukowego Systemów Energetycznych. Od 1969 do 2012 roku był kierownikiem Seminarium Systemów Energetycznych.

prof_m_cegielski_.jpgZainteresowania naukowe prof. Cegielskiego dotyczyły zagadnień stanów pracy systemu elektroenergetycznego, w szczególności wykorzystania metod statystycznych do określania stanu tego systemu. Związane były z metodami jakościowej i ilościowej oceny stabilności lokalnej systemu oraz optymalizacji jego konfiguracji. Niektóre rezultaty prac badawczych profesora i kierowanego przez niego zespołu zostały wdrożone w Krajowej Dyspozycji Mocy oraz zostały wyróżnione nagrodami ministra. 

W latach 1975-1978 prof. Cegielski pełnił funkcję prodziekana, natomiast w latach 1984-1990 funkcję dziekana Wydziału Elektrycznego. W latach 1991-2000, przez trzy kolejne kadencje był członkiem Centralnej Komisji ds. Tytułów i Stopni Naukowych, jednocześnie w latach 1994-2000, przez dwie kadencje, był członkiem Komitetu Badań Naukowych (Zespołu T-10).

Na dorobek naukowy prof. Cegielskiego składa się sto kilkadziesiąt prac naukowych, w tym ok. 80 publikacji krajowych i zagranicznych, artykułów w znaczących czasopismach, materiałach konferencji międzynarodowych. Napisał kilka książek i podręczników wydanych m.in. przez PWN, Akademię Nauk ZSRR, Wydawnictwo Politechniki Wrocławskiej. Ostatnią książkę napisał na emeryturze i wydał w 2009 r. Prof. Cegielski był twórcą szkoły naukowej analizy stanów systemu elektroenergetycznego.

Prof. Cegielski miał także znaczne zasługi dla rozwoju środowiska naukowego elektroenergetyków polskich. Był twórcą i wieloletnim przewodniczącym Sekcji Systemów Elektroenergetycznych Polskiej Akademii Nauk oraz członkiem Prezydium Komitetu Elektrotechniki PAN, członkiem Prezydialnego Komitetu Problemów Energetyki PAN, członkiem Rad Naukowych w wielu instytucjach (m. in. Instytutu Automatyki Systemów Energetycznych, Instytutu CUPRUM, Instytutu Elektrotechniki w Międzylesiu k. Warszawy).

Miarą i potwierdzeniem zasług prof. Cegielskiego są przyznane liczne wyróżnienia i odznaczenia. Wymienić tutaj trzeba tytuł Doktora Honoris Causa Azov State Technical University w Mariupolu na Ukrainie, odznaczenie Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Politechniki Wrocławskiej.

mic

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję