Prof. Andrzej Kucharski dziekanem Wydziału Informatyki i Telekomunikacji

Prof. Arkadiusz Wójs, rektor Politechniki Wrocławskiej powołał w czwartek prof. Andrzeja Kucharskiego na stanowisko dziekana Wydziału Informatyki i Telekomunikacji.

prof. Andrzej KucharskiNowo powołany dziekan chciałby tworzyć wydział w sposób kolegialny – jako wspólnotę złożoną z nauczycieli akademickich, studentów i doktorantów oraz pracowników wsparcia technicznego i administracji.

– Zakładam, że decyzje szczególnie istotne dla wielu aspektów działalności nowego wydziału będą podejmowane w drodze konsensusu. Takie podejście nie oznacza wizji dziekana pasywnego i niezdecydowanego, przeciwnie – moim zdaniem to dziekan powinien proponować konkretne rozwiązania, poddając je krytyce społeczności wydziału i nie wykluczając wprowadzania mądrych pomysłów pochodzących od tej społeczności – pisał w swoim programie wyborczym prof. Andrzej Kucharski.

Ponadto prof. Kucharski chce, aby zarządzanie wydziałem obywało się w sposób transparentny – co jest istotne zawsze, ale w szczególności w przypadku wydziału stworzonego z katedr wywodzących się z różnej tradycji, z pracowników przyzwyczajonych do różnych rozwiązań organizacyjnych.

– Wybierzmy z tych różnych tradycji i rozwiązań elementy najlepsze, nie ulegając złudnemu przeświadczeniu, że najlepsze są te rozwiązania, do których jesteśmy przyzwyczajeni – dodaje.

Prof. Andrzej Kucharski urodził się we Wrocławiu. Tytuł magistra oraz stopnie doktora i doktora habilitowanego uzyskał na Politechnice Wrocławskiej, kolejno w latach 1988, 1994 i 2001. W 2014 roku otrzymał tytuł profesora nauk technicznych.

Pełnił dotychczas m.in. funkcję kierownika Pracowni Teorii Anten i Elektromagnetyzmu Obliczeniowego Katedry Telekomunikacji i Teleinformatyki, zastępcy kierownika Katedry Telekomunikacji i Teleinformatyki, prodziekana Wydziału Elektroniki Politechniki Wrocławskiej oraz prorektora ds. współpracy z gospodarką i informatyzacji.

W swojej pracy naukowej zajmuje się zastosowaniem równań całkowych do opisu zjawisk związanych z rozpraszaniem pól elektromagnetycznych przez obiekty materialne oraz metodami rozwiązywania wymienionych równań za pomocą metody momentów. Dodatkowo jego działalność badawcza jest związana z teorią anten oraz techniką i metrologią antenową, kompatybilnością elektromagnetyczną, a także badaniami propagacji fal elektromagnetycznych w łączach satelitarnych.

Prof. Kucharski jest członkiem (Senior Member) stowarzyszeń Antennas and Propagation, Micriowave Theory and Techniques oraz Electromagnetics Compatibility w The Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE) oraz laureatem Nagrody Premiera RP (2001, w ramach zespołu kierowanego przez prof. Daniela J. Bema).

newsletter-promo.png