TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Prestiżowe stypendium dla dr Pauliny Kasperkiewicz-Wasilewskiej

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Doktor Paulina Kasperkiewicz-Wasilewska z Wydziału Chemicznego została stypendystką programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki. Wyróżniono ją za prowadzenie zaawansowanych badań w zakresie nauk o życiu

paulina_kasperkiewicz-wasilewska.jpgProgram „L’Oréal Polska Dla Kobiet i Nauki” prowadzony jest od 2001 r. Jego partnerami są Polski Komitet do spraw UNESCO, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a od 2016 r. także Polska Akademia Nauk. Projekt ma na celu promowanie osiągnięć naukowych kobiet i zachęcanie do kontynuacji pracy naukowej.

Nagrodzone badaczki zyskują stypendium konferencyjne Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego pozwalające na pokrycie kosztów wyjazdu na dowolnie wybraną zagraniczną konferencję naukową na terenie Europy. Drugą nagrodą dla każdej z nich są roczne stypendia, finansowane ze środków własnych L’Oréal Polska.

Dr Paulina Kasperkiewicz-Wasilewska znalazła się w gronie sześciu wybitnych badaczek z różnych polskich ośrodków naukowych.

Nasza chemiczka pracuje w Zakładzie Chemii Bioorganicznej w zespole prof. Marcina Drąga. Zajmuje się określaniem aktywności i obrazowaniem enzymów proteolitycznych. Jest to ważna grupa enzymów, które kontrolują wiele procesów biochemicznych zachodzących w żywych komórkach i prowadzą one do m.in. usunięcia nieprawidłowych komórek nowotworowych.

Dr Kasperkiewicz-Wasilewska opracowała nową metodę wizualizacji, dzięki której można równolegle monitorować aktywność aż czterech enzymów. Wyniki jej badań zostały niedawno opublikowane w prestiżowym czasopiśmie „Journal of American Chemical Society”. Obecnie prowadzi badania nad proteazami serynowymi z grupy HeSP’s (ang. Haematopoietic Serine Proteases), do której należą proteazy neutrofilowe oraz granzymy. Laureatka programu  L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki otrzymała roczne stypendium w wysokości 35 tys. zł.

Oprócz naszej badaczki stypendystkami tegorocznej edycji konkursu zostały dr Joanna Gościańska z Wydziału Chemii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza i dr Anna Muszewska z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN (kategoria habilitacyjna), Beata Małachowska z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi i Anna Piotrowska-Murzyn z Instytutu Farmakologii PAN w Krakowie (kat. doktorancka) oraz Aleksandra Synowiec, studentka Wydziału Biochemii, Biofizyki i biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego (kat. magisterska). Wybrano je spośród 100 zgłoszonych kandydatek.

loreal2018.jpg

Przez 18 edycji wyróżniono łącznie 93 polskie badaczki, których projekty charakteryzują się ogromnym potencjałem. Uroczyste ogłoszenie finalistek programu odbyło się 14 listopada podczas gali na Zamku Ujazdowskim w Warszawie.

Więcej o L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki można przeczytać na stronie internetowej projektu.

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję