TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Posiedzenie KRPUT na PWr - dyskusja nad projektem NAWA

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Dyskusja nad projektem ustawy dotyczącej Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, powołanie przewodniczącego Komisji Akredytacyjnej Uczelni Technicznych oraz omówienie koncepcji nowego algorytmu podziału dotacji podstawowej, to główne tematy posiedzenia Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych, które odbywa się na Politechnice Wrocławskiej 

Wybory przewodniczącego KAUT

01_posiedzenie_krput_22017_12.jpgW trakcie piątkowego posiedzenie wybrano przewodniczącego Komisji Akredytacyjnej Uczelni Technicznych (KAUT). Instytucja ta została powołana w 2001 r., a do jej głównych zadań należy m.in. pomoc uczelniom w zakresie wdrażania wewnętrznych systemów zapewniania jakości kształcenia, obsługa programu MOSTECH krajowej wymiany studentów oraz akredytacja środowiskowa (aktualnie głównie programów kształcenia, ale docelowo również jednostek, studiów podyplomowych i studiów doktoranckich). 

Dotychczasowymi przewodniczącymi KAUT byli prof. Alicja Konczakowska (Politechnika Gdańska), prof. Jerzy Świątek (Politechnika Wrocławska) oraz prof. Bohdan Macukow (Politechnika Warszawska), który w piątek po raz kolejny został wybrany na przewodniczącego.  

Dyskusja na temat powołania NAWA 

W piątek dyskutowano także nad projektem ustawy powołującej Narodową Agencję Wymiany Akademickiej (NAWA). Ma ona zacząć działać najpóźniej w styczniu 2018 r., budzi jednak sporo zastrzeżeń oraz wątpliwości wśród ekspertów i rektorów uczelni wyższych.   

Zadaniem agencji ma być m.in. wspieranie uczelni w ich umiędzynarodowieniu, w tym np. w zakresie podnoszenia kompetencji administracji uczelni potrzebnych do obsługi studentów zagranicznych, czy promocji uczelni za granicą.  Agencja oferowałaby też system stypendiów adresowanych zarówno do studentów i naukowców polskich, wyjeżdżających za granicę, jak i studentów i naukowców zagranicznych, przyjeżdżających do Polski. Dodatkowo miałby również opracować lub wspierać uczelnie w opracowaniu studiów międzynarodowych, także studiów doktoranckich. 

Omówienie zasad algorytmu podziału dotacji podstawowej 

W sobotę na posiedzeniu KRPUT dr hab. Teresa Czerwińska, podsekretarz stanu w MNiSW oraz Mariusz Zielonka, zastępca dyrektora departamentu budżetu i finansów MNiSW omówią zasady nowego algorytmu podziału dotacji podstawowej. Rozporządzenie resortu w tej sprawie weszło w życie 1 stycznia. Wprowadza ono zmiany w sposobie podziału dotacji podstawowej z budżetu państwa między uczelnie. 

Główne cele algorytmu to podniesienie jakości kształcenia, odejście od masowości, a także wzmocnienie potencjału badawczego i powiązania procesu dydaktycznego z kształceniem. W nowym algorytmie ma być zmniejszony efekt „dziedziczenia” dotacji z roku na rok.  Algorytm ma również premiować m.in. utrzymanie na uczelni określonej relacji pomiędzy liczbą studentów a liczbą kadry dydaktycznej - wynoszącej do 13 studentów na jednego wykładowcę. Dotacja powiązana będzie też z kategorią naukową jednostki i z liczbą realizowanych tam projektów badawczych. 

mic

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję