Nocne pisanie listów już po raz piąty

„Napisz coś dobrego” – pod takim hasłem na Politechnice Wrocławskiej już po raz piąty zorganizowano akcję Nocne Listowanie. Uczestnicy słali listy do przedsiębiorców z prośbą o wsparcie funduszu stypendialnego dla studentów z niepełnosprawnością.

Listy napisane przez studentów i królik - zdjęciaNocne Listowanie to projekt, który pozwala na dodatkowe wsparcie naszych studentów z niepełnosprawnościami i nagrodzenie ich za wysokie wyniki w nauce, a także aktywność na różnych polach – naukowym, sportowym i społecznym.

W 2021 r. dzięki licytacjom przeprowadzonym w trakcie Charytatywnego Balu Rektora Politechniki Wrocławskiej oraz wpłatom darczyńców, m.in. w wyniku zeszłorocznego Nocnego Listowania Stowarzyszenie Absolwentów Politechniki Wrocławskiej ufundowało stypendia na kwotę ponad 263 tys. zł. Najlepszy stypendysta – Kamil Bruchal – nie tylko mógł pochwalić się średnią 5,33, ale także licznymi osiągnięciami naukowymi (udział w kołach naukowych, konferencjach) i aktywnością w samorządzie.

W tegorocznej edycji „Nocnego Listowania”, który odbyła się w pełni zdalnie, wzięło udział 135 osób, w tym dotychczasowi stypendyści programu. Uczestnicy napisali ponad 500 listów, a rekordzistka – aż 40.

– Bardzo się cieszę, że miałam możliwość włączenia się do akcji. Dzięki Nocnemu Listowaniu każdy z nas może zrobić coś dobrego dla innych, robiąc przy okazji i coś dla siebie – mówi dr Katarzyna Walecka-Jankowska z Wydziału Zarządzania. – W tym roku udało mi się zachęcić do napisania listów wielu studentów pierwszego roku. Mam nadzieję, że poczuli się pozytywnie zarażeni ideą i będą wracać w przyszłości – dodaje.

Koordynowaniem akcji zajął się zespół wolontariuszy – studentów, doktorantów, absolwentów i pracowników Politechniki Wrocławskiej. Dzięki ich pracy już na początku akcji świętowano pierwszy sukces – na ręce dr hab. inż. Katarzyny Jach, prof. uczelni, pełnomocniczki rektora ds. osób z niepełnosprawnościami został przekazany czek od Santander Bank Polska na kwotę 12 tys. zł.

Nocne listowanieObecnie na Politechnice Wrocławskiej studiuje aż 335 osób z niepełnosprawnościami, w tym 65 osób, które właśnie rozpoczęły studia. Studenci ci szczególnie chętnie wybierają Wydział Informatyki i Telekomunikacji (51 osób), Wydział Mechaniczny (50 osób) i Wydział Chemiczny (48 osób).

– Pamiętajmy, że często niepełnosprawności nie widać, ale niewielkimi gestami możemy sprawić, że każdy z nas może studiować na równych prawach – zaznacza prof. Katarzyna Jach.

Akcja „Nocne Listowanie” związana jest m.in. z przypadającym na 3 grudnia Międzynarodowym Dniem Osób z Niepełnosprawnościami. Wydarzenie objęli patronatem prof. Arkadiusz Wójs, rektor PWr i Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Link do Newslettera

mic