TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Naukowiec z PWr zwycięzcą konkursu „Pokolenie W”

Data: 24.11.2017 Kategoria: aktualności ogólne, nagrody/odznaczenia/medale

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Dr inż. Sebastian Kraszewski z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki PWr zwyciężył w pierwszej edycji konkursu „Pokolenie W”, w którym nagradzane były projekty przynoszące pozytywne zmiany w różnych sferach życia mieszkańców Wrocławia

„Pokolenie W” to wspólne przedsięwzięcie dziesięciu wrocławskich uczelni publicznych i władz Wrocławia. Jego celem jest zaprezentowania młodym Polakom z innych rejonów kraju stolicy Dolnego Śląska jako miejsca doskonałego do studiowania, otwartego, przyjaznego, inspirującego do twórczego działania, a w dalszej perspektywie dorosłego życia i pracy.

Ambasadorami projektu zostało czworo badaczy z Politechniki Wrocławskiej – Wojciech Wodo, doktorant na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki, Magdalena Bożek, studentka Wydziału Inżynierii Środowiska oraz doktoranci Wydziału Architektury: Jerzy Łątka i Leszek Orzechowski.

Jgala_programu_pokolenie_w_1.jpgednym z elementów akcji był konkurs na najciekawsze projekty realizowane przez osoby mieszkające, pracujące lub uczące się we Wrocławiu, które pozytywnie wpływają na życie mieszkańców stolicy Dolnego Śląska. Zgłoszenia były przyjmowane w czterech kategoriach - nauka, kultura, społeczeństwo i innowacje. 

Z ponad dwustu zgłoszonych pomysłów jury wybrało do finału cztery projekty:

  • w kategorii „Społeczeństwo”: „SitoOgrodnicy” autorstwa Natalii Jerzak, absolwentki grafiki na ASP;

  • w kategorii „Innowacja”: Dron Film Festival, którego pomysłodawcą i głównym organizatorem jest Przemysław Sowiecki,

  • w kategorii „Nauka”: INNOwacyjne Substancje Przeciwbakteryjne do Terapii o szerokim spektrum działania “INNOSEPT”, który jest realizowany przez zespół młodych naukowców Politechniki pod kierunkiem dra inż. Sebastiana Kraszewskiego;

  • w kategorii „Kultura”: „Witaminy grają A”, czyli cykl koncertów realizowany przez Michała Litwińca.

Podczas uroczystej gali, która w czwartek odbyła się w kinie Nowe Horyzonty, ogłoszono zwycięzców. Pierwsze miejsce i nagrodę w wysokości 6 tys. zł przyznano dr. inż. Sebastianowi Kraszewskiemu ex-aequo z Natalią Jerzyk.

– Udział w konkursie to zupełny przypadek. Zobaczyłem kilkuminutową prezentację kolegi z Uniwersytetu Wrocławskiego, który opowiadał o Projekcie W i postanowiliśmy się spróbować. Pomyślałem, że skoro realizujemy ciekawe badania, to dlaczego o nich nie opowiedzieć. Zgłoszenie wysłałem na dwa dni przed końcowym terminem, udało się i bardzo się cieszę z wyróżnienia – powiedział naukowiec. 

wreczanie_nagrod_w_konkursie_pokolenie_w_3.jpgCelem projektu „INNOSEPT” realizowanego przez naszych naukowców jest opracowanie cząsteczki, która będzie wykorzystywana w leczeniu zakażeń wywołanych szczepami antybiotykoopornymi. 

Powszechne nadużywanie antybiotyków w medycynie i hodowlach doprowadziło do gwałtownej ewolucji bakterii odpornych na antybiotyki. Jednym z najbardziej obiecujących pomysłów jest  właśnie stworzenie cząsteczki, która będzie na tyle zmieniać parametry mechaniczne błony bakterii, że doprowadzi do jej destabilizacji lub na tyle zmieni jej właściwości mechaniczne, że będzie możliwe odróżnienie jej od reszty otoczenia. 

W badaniach wykorzystane są najnowsze zdobycze techniki, aby zajrzeć w głąb błony bakteryjnej i zrozumieć mechanizmy umożliwiające jej selektywne zniszczenie. W projekcie wykorzystywane są m.in. potężne centra obliczeniowe, składające się z dziesiątek tysięcy komputerów,  które pomagają znaleźć parametry opisujące to szczególne zjawisko.

– Obecnie udało nam się wyróżnić  350 różnych cząstek, ale docelowo chcemy tę liczbę ograniczyć do ok. 30 i dopiero wtedy rozpoczną się eksperymentalne badania prowadzone przez naukowców specjalizujących się w analizach farmakologicznych, których celem będzie selekcja najskuteczniejszej cząsteczki – mówił dr inż. Sebastian Kraszewski.

Ostatecznie dla najskuteczniejszej cząsteczki, zostanie opracowany specjalny nośnik liposomowy znany z kosmetyków, ułatwiający penetrację zakażonych ran oraz zapewniający długotrwałe działanie. Skuteczność tak opracowanej cząsteczki będzie sprawdzana z wykorzystaniem hodowli bakteryjnych.

W 2016 r. projekt „INNOSEPT” został nagrodzony grantem w ramach konkursu Opus 10 realizowanego przez Narodowe Centrum Nauki. Badania mają być prowadzone jeszcze przez ok. dwa lata.

mic

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję