TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Nasz matematyk w Akademii Młodych Uczonych PAN

Dr hab. Mateusz Kwaśnicki z Wydziału Matematyki dołączył do Akademii Młodych Uczonych Polskiej Akademii Nauk. To gremium dla osób, które wyróżniają się wybitnymi osiągnięciami badawczymi i działalnością popularyzującą naukę.

m_kwasnicki.jpgZainteresowania naukowe dra Mateusza Kwaśnickiego obejmują teorię procesów stochastycznych, teorię potencjału, analizę harmoniczną i równania różniczkowe. Za swoje osiągnięcia był już wielokrotnie wyróżniany, m.in. nagrodami Polskiego Towarzystwa Matematycznego (im. Kazimierza Kuratowskiego, dla młodych matematyków), stypendium Start Fundacji Nauki Polskiej, stypendium dla wybitnych naukowców Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego czy politechniczną nagrodą naukową im. Dionizego Smoleńskiego.

W ubiegłym roku otrzymał od Europejskiego Towarzystwa Matematycznego prestiżową nagrodę im. Michaiła Gordina. Młody naukowiec z PWr został doceniony za wkład w analizę spektralną procesów Lévy’ego.

– Działalność Akademii Młodych Uczonych ma wpływ na środowisko akademicki w Polsce, między innymi przez to, że opiniuje niektóre akty prawne. Zajmuje się też popularyzacją nauki, a to jest mi bardzo bliskie – mówi dr Mateusz Kwaśnicki. – Z pewnością ciekawe też będą rozmowy z wybitnymi przedstawicielami innych dyscyplin naukowych – dodaje.

Akademia Młodych Uczonych została powołana w 2010 roku, aby promować badania naukowe i prace rozwojowe prowadzone przez wybitnych młodych przedstawicieli nauki polskiej. Członkowie AMU wybierani są przez Zgromadzenie Ogólne PAN. W chwili wyboru nie mogą mieć więcej niż 38 lat i muszą posiadać co najmniej stopień naukowy doktora. Ponadto powinni wyróżniać się wybitnymi osiągnięciami badawczymi oraz działalnością upowszechniającą naukę. Kadencja członków Akademii Młodych Uczonych trwa 5 lat. Przewodniczącą Akademii jest dr hab. Anna Ajduk z Zakładu Embriologii Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję