TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Prestiżowa nagroda dla naszego matematyka

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Dr hab. Mateusz Kwaśnicki otrzymał nagrodę im. Michaiła Gordina, przyznaną po raz pierwszy w tym roku przez Europejskie Towarzystwo Matematyczne. Młody naukowiec z Politechniki Wrocławskiej został wyróżniony za wkład w analizę spektralną procesów Lévy’ego

– Chodzi o takie procesy losowe, które służą do modelowania np. cen akcji czy kapitału firm ubezpieczeniowych. Modelowana wielkość może się zmieniać w sposób nieciągły. Aby opisać różne wielkości związane z tymi procesami, trzeba mieć do tego narzędzia. Analiza spektralna jest jednym z nich – wyjaśnia młody naukowiec z Politechniki Wrocławskiej.

mateusz_kwasnicki04.jpgEuropejskie Towarzystwo Matematyczne ustanowiło nową nagrodę dla uczczenia pamięci wybitnego rosyjskiego matematyka Michaiła Józefowicza Gordina, który zmarł w 2015 roku. Przyznawana jest ona naukowcom ze wschodniej Europy, którzy osiągnęli przełomowe wyniki badań w teorii prawdopodobieństwa lub układów dynamicznych. Jej wartość finansowa wynosi 4 tysiące dolarów. – Dla mnie to ogromnie prestiżowe wyróżnienie, nie spodziewałem się, że będę doceniony przez tak szanowane towarzystwo naukowe i to na arenie międzynarodowej – przyznaje matematyk.

Dr hab. Mateusz Kwaśnicki pracuje na Wydziale Matematyki PWr. Jego zainteresowania naukowe obejmują teorię procesów stochastycznych, teorię potencjału, analizę harmoniczną i równania różniczkowe. Za swoje osiągnięcia był już wielokrotnie wyróżniany, m.in. nagrodami Polskiego Towarzystwa Matematycznego (im. Kazimierza Kuratowskiego, dla młodych matematyków), stypendium Start Fundacji Nauki Polskiej, stypendium dla wybitnych naukowców Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego czy politechniczną nagrodą naukową im. Dionizego Smoleńskiego.

Zdradza, że fascynację matematyką zawdzięcza rodzicom i nauczycielce ze szkoły podstawowej, Jadwidze Kałuży. –  To oni rozbudzili we mnie chęć do rozwiązywania problemów logicznych i matematycznych. Szybko zorientowałem się, że właśnie tym chcę się zajmować, choć marzyło mi się też, aby zostać pilotem myśliwca – śmieje się dr Kwaśnicki.

W wolnych chwilach lubi jeździć w góry, przyznaje, że potrzebuje raz na jakiś czas wyciszyć umysł i zebrać myśli. – A nasze góry najlepiej się do tego nadają – uważa naukowiec. Amatorsko zajmuje się też ornitologią.

Laureat odebrał nagrodę w trakcie 12. Międzynarodowej Konferencji z Teorii Prawdopodobieństwa i Statystyki Matematycznej, która wraz z corocznym spotkaniem IMS (2018 IMS Annual Meeting on Probability and Statistics) odbyła się na początku lipca w Wilnie. Wygłosił tam okolicznościowy referat na temat swoich badań naukowych, m.in. o dyskretnej transformacie Hilberta.

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję