Nagroda im. Stefana Banacha dla naszego naukowca

Data: 11.04.2018 Kategoria: aktualności ogólne, nagrody/odznaczenia/medale

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Profesor Krzysztof Bogdan został uhonorowany przez Polskie Towarzystwo Matematyczne nagrodą im. Stefana Banacha. Wyróżniono go za przełomowe wyniki w teorii potencjału procesów skokowych i operatorów nielokalnych

prof_bogdan.jpgNaukowiec z Wydziału Matematyki PWr jest wybitnym specjalistą w zakresie teorii prawdopodobieństwa. Zajmuje się takimi zagadnieniami jak brzegowa teoria potencjału, oszacowania półgrup Schrödingera, teoria półgrup Littlewooda-Paleya-Steina. Wyniki jego badań są publikowane w bardzo prestiżowych czasopismach matematycznych: Journal of Functional Analysis, Potential Analysis, Stochastic Processes and their Applications, Probability Theory and Related Fields, Transactions of the American Mathematical Society. Według bazy MathSciNet wyniki prof. Bogdana były cytowane 1113 razy przez 386 autorów.

Polskie Towarzystwo Matematyczne nagrodę im. Stefana Banacha przyznaje od 1946 roku. Pierwszym jej laureatem był Hugo Steinhaus. W gronie uhonorowanych, oprócz prof. Bogdana, znalazło się dwóch uczonych z Politechniki Wrocławskiej:  profesor Tomasz Downarowicz (2009 r.) oraz profesor Tomasz Byczkowski (1983 r.),  którego uczniem jest tegoroczny laureat.

Uroczyste wręczenie okolicznościowej statuetki odbędzie się we wrześniu podczas “Joint meeting of the Italian Mathematical Union, the Italian Society of Industrial and Applied Mathematics and the Polish Mathematical Society” we Wrocławiu. Wtedy też wyróżnienie otrzyma prof. Rafał Weron z Wydziału Informatyki i Zarządzania PWr, który został w tym roku laureatem nagrody im. Hugona Steinhausa. To pierwszy taki przypadek, kiedy dwie nagrody główne PTM trafiają do naukowców z naszej uczelni.