Na PWr lepiej niż za granicą

Data: 05.11.2018 Kategoria: konkursy/stypendia, nauka/badania/innowacje

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Znamy wyniki programu „Polskie Powroty” Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. Umożliwia on polskim naukowcom pracującym za granicą powrót do kraju i podjęcie pracy w krajowych uczelniach. Z grona 22 beneficjentów troje naukowców będzie prowadzić badania na Politechnice Wrocławskiej

nawa2.jpgDo udziału w projekcie zgłoszonych zostało 108 wniosków. Ostatecznie zespół NAWA wybrał do finansowania 22 najlepsze projekty, które w trakcie oceny merytorycznej uzyskały minimum 90 na 100 punktów. Wśród laureatów znalazła się trójka naukowców, która wkrótce rozpocznie pracę na Politechnice Wrocławskiej:

• Dr Jacek Herbrych z Uniwersytetu w Tennessee (Knoxville, USA) trafi na Wydział Podstawowych Problemów (Katedra Fizyki Teoretycznej) - grant w wysokości 1,1 mln zł,
  • Dr inż. Grzegorz Pasternak z Uniwersytetu w Trento (Włochy) trafi na Wydział Chemiczny (Zakład Materiałów Polimerowych i Węglowych) - grant w wysokości 1 mln zł,
  • Dr hab. inż. Sabina Rosiek-Pawłowska z Uniwersytetu w Almerii (Hiszpania) trafi na Wydział Mechaniczno-Energetyczny (Zakład Podstaw Konstrukcji i Maszyn Przepływowych) – grant w wysokości 1,6 mln zł.

Program Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej ma za zadanie stworzyć wracającym naukowcom optymalne warunki prowadzenia w Polsce badań naukowych lub prac rozwojowych na światowym poziomie. Środki uzyskane w ramach programu pozwolą na zapewnienie wynagrodzenia na poziomie europejskim oraz na stworzenie zespołu badawczego. Dzięki udziałowi w projekcie krajowe uczelnie i jednostki naukowe pozyskają do współpracy specjalistów posiadających doświadczenie międzynarodowe oraz wiedzę z zakresu najnowszych trendów badawczych w swojej dyscyplinie naukowej.

Pełna informacja o wynikach konkursu na stronie NAWA.