TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Ministerialne stypendium dla badaczki z Mechanicznego

Minister Nauki i Edukacji w czerwcu przyznał stypendia ponad dwustu wybitnym młodym naukowcom, w tym 16 z naszej uczelni. Do tego grona – po odwołaniu od wyników konkursu stypendialnego – dołączyła właśnie 17 osoba. To doktorantka Aleksandra Królicka z Wydziału Mechanicznego PWr.

Stypendia trafiają do osób, które prowadzą innowacyjne badania naukowe na wysokim poziomie i cieszą się dorobkiem naukowym o wysokim prestiżu i międzynarodowym zasięgu. Minister Nauki i Edukacji przyznaje je doktorantom lub nauczycielom akademickim, którzy nie posiadają stopnia doktora albo posiadają stopień doktora, ale od momentu jego uzyskania nie upłynęło jeszcze siedem lat. Stypendyści przez trzy lata będą otrzymywać dofinansowanie w wysokości 5 390 zł miesięcznie.

Aleksandra KrólickaW czerwcu pozytywną decyzję o stypendium przyznano 16 naukowcom z Politechniki Wrocławskiej. Teraz – po odwołaniu – do tego grona dołącza doktorantka Aleksandra Królicka z Wydziału Mechanicznego.

Młoda badaczka zajmuje się metodami charakteryzacji zróżnicowanych materiałów inżynierskich z wykorzystaniem metod mikroskopii elektronowej (SEM, TEM, EBSD).

– W mojej interdyscyplinarnej rozprawie doktorskiej analizuję i wyjaśniam zmiany strukturalne zachodzące w nowoczesnych stalach bainitycznych po zróżnicowanych procesach spajania – opowiada. – Skupiam się zarówno na zagadnieniach związanych bezpośrednio z inżynierią mechaniczną, jak i z inżynierią materiałową.

Promotorem rozprawy doktorskiej Aleksandry Królickiej jest prof. Andrzej Ambroziak, drugim promotorem jest dr hab. inż. Krzysztof Radwański (z Sieci Badawczej Łukasiewicz), a promotorem pomocniczym dr inż. Andrzej Żak.

newsletter

Stypendystka kieruje projektem Preludium 19, którego postawą były wyniki badań uzyskane w ramach pracy nad doktoratem. – Dzięki temu projektowi powstaną dwa nowatorskie gatunki stali nanobainitycznych o wysokiej stabilności termicznej i zadowalającej spawalności, co jest niezwykle ważne w kontekście zastosowań przemysłowych – dodaje Królicka. – W ramach projektu zaplanowaliśmy także szereg zaawansowanych technik badawczych, m.in. badania in-situ TEM w trakcie oddziaływania podwyższonej temperatury.

Oprócz analizy mikrostrukturalnej różnych gatunków stali doktorantka prowadzi także badania dotyczące stopów aluminium, kompozytów cementowych czy materiałów o podwyższonej odporności na zużywanie ścierne.

lucy

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję