Ministerialne stypendia dla wybitnie zdolnych młodych badaczy

Pięcioro naukowców z Politechniki Wrocławskiej otrzymało stypendia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Laureaci przez trzy lata będą otrzymywać dofinansowanie w wysokości 5 390 zł miesięcznie.

laboratorium_w10.jpgStypendia trafiły do młodych naukowców, którzy prowadzą innowacyjne badania naukowe na wysokim poziomie i cieszą się dorobkiem naukowym o wysokim prestiżu i międzynarodowym zasięgu. Przyznano je doktorantom lub nauczycielom akademickim, którzy nie posiadają stopnia doktora albo posiadają stopień doktora, ale od momentu jego uzyskania nie upłynęło jeszcze siedem lat.

Wnioski oceniał zespół doradczy, wyłoniony spośród kandydatów zgłaszanych przez Radę Główną Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Komisję Ewaluacji Nauki oraz Radę Młodych Naukowców.

W tym roku wpłynęło prawie 1,5 tys. wniosków o przyznanie stypendium, z czego ok. 1,4 tys. spełniło warunki formalne i zostało poddane ocenie. Ostatecznie stypendia otrzymało 211 naukowców, w tym 29 doktorantów. Wśród wyróżnionych znalazło się pięcioro badaczy z Politechniki Wrocławskiej. Są to:

• dr inż. Marcin Kaszuba (Wydział Mechaniczny);
  • dr Adam Narbudowicz (Wydział Elektroniki);
  • dr inż. Róża Goścień (Wydział Elektroniki);
  • dr inż. Michał Baranowski (Wydział Podstawowych Problemów Techniki);
  • mgr inż. Jan Zaręba (Wydział Chemiczny).

W sumie na sfinansowanie przyznanych stypendiów ministerstwo przeznaczyło ponad 40 mln zł. Pełną listę laureatów można znaleźć na stronie (plik .PDF).

mic