Granty naukowe dla młodych badaczy z PWr

Dwoje młodych badaczy z Politechniki Wrocławskiej otrzymało stypendia Narodowego Centrum Nauki w siódmej edycji konkursu Etiuda. Na realizację swoich projektów dostaną w sumie ponad 260 tys. zł.

laboratoria_ilustracyjne_2.jpgEtiuda to konkurs skierowany do naukowców stawiających pierwsze kroki na ścieżce badawczej. Osobom przygotowującym rozprawę doktorską przyznawane są stypendia naukowe w wysokości 4,5 tys. zł miesięcznie. Dodatkowo laureaci odbywają staż w wybranym przez siebie zagranicznym ośrodku naukowym. Na pokrycie kosztów związanych z pobytem za granicą otrzymają, w zależności od kraju pobytu, od ok. 6 do ok. 18 tys. zł miesięcznie.

Staż może być zrealizowany podczas pobierania stypendium lub w ciągu roku po zakończeniu jego wypłacania. Laureaci zobowiązują się również do uzyskania stopnia doktora nie wcześniej niż sześć miesięcy od momentu rozpoczęcia pobierania stypendium i nie później niż rok po zakończeniu jego wypłacania.

Wśród laureatów konkursu znalazły się dwie osoby z Politechniki Wrocławskiej:

• Dawid Grabarek (Wydział Chemiczny), temat: „Modelowanie i charakterystyka procesów absorpcji dwufotonowej w wybranych białkach fluorescencyjnych metodami chemii teoretycznej", kwota dofinansowania: 152 032 tys. zł;
  • Maria Pawliszewska (Wydział Elektroniki), temat: „Ultrashort pulse generation in 2 um spectral range using nanomaterial-based saturable absorbers”, kwota dofinansowania: 114 112 tys. zł.

newsletter-promo.png

O środki na badania w ramach konkursu Etiuda ubiegało się 381 doktorantów i doktorantek z różnych dyscyplin naukowych. Spośród nich eksperci wybrali do finansowania 159 projektów o łącznej wartości prawie 18,4 mln zł.

Pełną listę laureatów można znaleźć na stronie NCN.

mic