Granty Narodowego Centrum Nauki dla naszych naukowców

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Narodowe Centrum Nauki ogłosiło laureatów kolejnych edycji konkursów Opus, Sonata i Preludium. Wśród nich jest 12 naukowców z Politechniki Wrocławskiej, którzy na realizację swoich projektów badawczych otrzymali ponad 9,5 mln zł.

laboratorium_na_w7.jpgOpus i Preludium to najpopularniejsze konkursy organizowane przez Narodowe Centrum Nauki. Ogłaszane są dwa razy do roku, a w majowym rozstrzygnięciu polskim badaczom przyznano ponad 410 mln zł.

W ramach programu Opus, który skierowany jest do wszystkich naukowców, można było wnioskować o finansowanie na realizację projektów trwających od jednego roku do trzech lat. Jednym z warunków udziału było wskazanie przez kierownika projektu co najmniej trzech opublikowanych prac naukowych.

Pieniądze mogą być przeznaczone na projekty badawcze, w tym finansowanie zakupu lub wytworzenia aparatury naukowo-badawczej niezbędnej do realizacji tych projektów. W sumie w ramach konkursu nagrodzono 6 osób z PWr. Są to:

• dr hab. Łukasz Berlicki (Wydział Chemiczny), temat: „Zaprojektowane de novo, strukturalnie rozbudowane foldamery peptydowe i ich użycie do konstrukcji inhibitorów oddziaływania PD-1/PD-L1”, kwota dofinansowania: 2 364 600 zł;
  • prof. Artur Mucha (Wydział Chemiczny), temat: „Inhibitory ureazy o podwójnym mechanizmie działania i ich aktywność przeciwwirulentna względem Helicobacter pylori i Cryptococcus neoformans”, kwota dofinansowania: 1 629 000 zł;
  • dr hab. inż. Jarosław Myśliwiec (Wydział Chemiczny, Konsorcjum: Sieć Badawcza Łukasiewicz - PORT Polski Ośrodek Rozwoju Technologii), temat: „Układy ciekłokrystaliczne jako źródła elektrycznie przestrajanego białego światła laserowego”, kwota dofinansowania: 1 406 000 zł;
  • dr hab. inż. Anna Witek-Krowiak (Wydział Chemiczny), temat: „Badania właściwości projektowalnych biokompozytowych kapsuł hydrożelowych do precyzyjnego uwalniania mikroelementów”, kwota dofinansowania: 888 700 zł;
  • prof. Irena Žižović (Wydział Chemiczny), temat: „Impregnacja membran polimerowych w obecności dwutlenku węgla w stanie nadkrytycznym - dobór parametrów procesu, modelowanie molekularne oraz badania biofoulingu”, kwota dofinansowania: 885 990 zł;
  • dr hab. inż. Witold Jacak (Wydział Podstawowych Problemów Techniki), temat: „Rozwój jonowej soft-plazmoniki i jonowy plazmono-polarytonowy mechanizm przewodnictwa skokowego w mielinowanych aksonach”, kwota dofinansowania: 416 200 zł.

W programie Preludium finansowane są projekty badawcze osób rozpoczynających karierę naukową, bez stopnia naukowego doktora. Wśród warunków konkursowych nie było limitów wiekowych, a w skład zespołu realizującego projekt mogły wejść maksymalnie trzy osoby. Badania można było rozplanować na rok, dwa lub trzy lata. Granty otrzymało troje młodych naukowców z PWr:

• Monika Duda (Wydział Mechaniczny), temat: „Analiza efektu zamykania się pęknięcia zmęczeniowego w warunkach złożonego stanu naprężeń w ujęciu energetycznym”, kwota dofinansowania: 139 838 zł;
  • Karol Gotfryd (Wydział Podstawowych Problemów Techniki), temat: „Algorytmiczne aspekty przetwarzania i analizy dużych zbiorów danych w systemach rozproszonych”, kwota dofinansowania: 92 000 zł;
  • Karolina Kordek (Wydział Chemiczny), temat: „Wpływ termicznej modyfikacji włókien węglowych na ich właściwości elektrokatalityczne w reakcji wydzielania tlenu z wody”, kwota dofinansowania: 70 000 zł.

Sonata jest konkursem na projekty badawcze skierowanym do osób posiadających stopień naukowy doktora, uzyskany od dwóch do siedmiu lat przed rokiem wystąpienia z wnioskiem. Program ma na celu wsparcie osób rozpoczynających karierę naukową w prowadzeniu innowacyjnych badań o charakterze podstawowym z wykorzystaniem nowoczesnej aparatury lub oryginalnego rozwiązania metodologicznego. W tym konkursie granty otrzymało troje badaczy z PWr:

• dr inż. Marcin Poręba (Wydział Chemiczny), temat: „Proteolityczna analiza nowotworów piersi za pomocą cytometrii masowej dla celów spersonalizowanej onkologii”, kwota dofinansowania: 1 255 400 zł;
  • dr inż. Róża Goścień (Wydział Elektroniki), temat: „Optymalizacja szkieletowych sieci optycznych z wykorzystaniem narzędzi modelowania i predykcji ruchu sieciowego”, kwota dofinansowania: 218 400 zł;
  • dr inż. Marta Rudnicka-Bogusz (Wydział Architektury), temat: „Architektura i urbanistyka XIX i XX-wiecznych zespołów zabudowy wojskowej na obszarze północnej i zachodniej Polski: typologia, stylistyka, możliwości użytkowania i rewaloryzacji zespołów”, kwota dofinansowania: 176 310 zł.

We wszystkich rozstrzygniętych konkursach złożono w sumie 3826 wniosków, z czego do finansowania eksperci zakwalifikowali 777 projektów. Łączna wartość finansowania we wszystkich trzech konkursach wyniosła ponad 527 mln zł zł, a średni współczynnik sukcesu przekroczył 20,5%.

Więcej informacji na stronie NCN.