Granty Narodowego Centrum Nauki dla badaczy z PWr

Data: 31.01.2017 Kategoria: aktualności ogólne, nauka/badania/innowacje

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Blisko 8 mln zł dofinansowania otrzymają na swoje badania naukowcy z Politechniki Wrocławskiej. Pieniądze zostały przyznane przez Narodowe Centrum Nauki w ramach konkursów Maestro, Harmonia i Sonata  Bis

badania_w_labortaorium_wppt.jpgW programie Maestro 8, w którym pieniądze są przeznaczane na realizację pionierskich badań naukowych, prof. Wacław Urbańczyk z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki PWr otrzymał 3 725 70 zł na projekt „Spiralne światłowody fotoniczne do zastosowań w metrologii i komunikacji optycznej”.

Celem projektu jest pełne zrozumienie zjawisk falowych zachodzących w spiralnych światłowodach z mikrostrukturalnym rdzeniem i/lub płaszczem, co wiąże się z dwoma, dotychczas niemal rozłącznymi nurtami badań. Pierwszy z nich dotyczy światłowodów mikrostrukturalnych, które są badane i rozwijane od niemal 15 lat, a drugi badanych od niedawna światłowodów spiralnych.

– Ten główny cel projektu zostanie osiągnięty poprzez umiejętne połączenie zaawansowanych badań symulacyjnych wykorzystujących najnowsze metody numeryczne, nowych rozwiązań technologicznych umożliwiających wytwarzanie światłowodów mikrostrukturalnych o specjalnych charakterystykach oraz ich skręcanie różnymi metodami, a także badań eksperymentalnych, których wyniki będą stanowiły ostateczne potwierdzenie nowych zjawisk falowych i umożliwią wyselekcjonowanie najlepszych struktur do przyszłych zastosowań praktycznych – tłumaczy prof. Urbańczyk.

Badania dotyczące światłowodów spiralnych znajdują się w początkowym stadium rozwoju. Do niedawna pełne rozumienie zjawisk występujących w tego typu strukturach było niemożliwe, ponieważ nie istniały odpowiednie metody numeryczne umożliwiające ich dokładne modelowanie.

– Metody przybliżone dawały niepełny obraz, a niektórych parametrów w ogóle nie można było symulować. Dopiero ostatnio zaproponowane podejście, bazujące na formalizmie optyki transformacyjnej, umożliwiło dokładne w pełni wektorowe symulacje falowodów spiralnych i stało się impulsem do nowych badań o charakterze poznawczym. Tematyka związana ze światłowodami spiralnymi jest więc bardzo rozwojowa i przyniesie w najbliższych latach wiele wartościowych publikacji i patentów – podkreśla prof. Urbańczyk.

Wyniki projektu przyczynią się do powstania nowych urządzeń optoelektronicznych (nowych rodzajów światłowodów telekomunikacyjnych do wielokanałowej transmisji z wykorzystaniem modów wirowych, laserów wykorzystujących aktywne światłowody spiralne, pasywnych elementów spiralnych stosowanych w telekomunikacji, jak na przykład sprzęgacze i filtry oraz czujników do pomiaru różnych parametrów wykorzystujących światłowody spiralne) o nieosiągalnych wcześniej parametrach.

Projekt będzie realizowany przez konsorcjum, w skład którego wchodzi Wydział Podstawowych Problemów Techniki PWr oraz Wydział Chemii UMCS.

Projekty Harmonia i Sonata Bis

W konkursie Harmonia 8, na projekty badawcze realizowane w ramach współpracy międzynarodowej niepodlegające współfinansowaniu z zagranicznych środków finansowych, pieniądze otrzyma dwóch naszych naukowców:

• prof. Marek Samoć z Wydziału Chemicznego na projekt „Nowe materiały o zwiększonej nieliniowości optycznej i metody określania ich parametrów” -  1 287 000 zł;
  • dr hab. Marcin Magdziarz z Wydziału Matematyki na projekt „Uogólnione równania Langevina i dynamika ułamkowa” - 185 640 zł.

Także w programie Sonata Bis, na projekty badawcze mające na celu powołanie nowego zespołu naukowego, pieniądze trafią do dwóch badaczy:

• dr. Adama Kiersnowskiego z Wydziału Chemicznego na projekt „Krystalizacja mieszanin kopolimerów poli (3-alkilotiofen-co-tiofen) z N-podstawionymi pochodnymi perylenodiimidów. U podstaw inżynierii wieloskładnikowych materiałów dla organicznej elektroniki” -  1 335 767 zł;
  • dr. Rafała Kowalczyka z Wydziału Chemicznego na projekt „Donory wiązań wodorowych w nieklasycznej katalizie asymetrycznej” -  1 304 481 zł.

W sumie na liście laureatów wszystkich trzech programów realizowanych przez Narodowe Centrum Nauki znalazło się 161 naukowców z całej Polski, którzy otrzymają łącznie ponad 225 mln zł na prowadzenie badań podstawowych.

mic