TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Dzień Nauki Polskiej 2020 - wyróżnienie dla prof. Edwarda Chlebusa

Po raz pierwszy obchodziliśmy Dzień Nauki Polskiej. Z tej okazji rektor PWr prof. Cezary Madryas wziął udział w Gali Nauki Polskiej w Toruniu. Podczas wydarzenia nagrodę za całokształt dorobku naukowego odebrał prof. Edward Chlebus.

Zgodnie z uchwałą Sejmu RP Dzień Nauki Polskiej ma być wyrazem uznania dla dokonań polskich naukowców. Obchodzić go będziemy co roku 19 lutego, w dniu urodzin Mikołaja Kopernika, w uznaniu jego wybitnych zasług.

Głównym punktem święta jest Gala Nauki Polskiej, w czasie której szef resortu nauki wręcza nagrody wybitnym polskim naukowcom. Uroczystość taką każdego roku zorganizuje inna polska uczelnia. Pierwszą zorganizował 19 lutego 2020 r. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu.

W Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu zostały wręczone nagrody ministra za całokształt dorobku oraz za znaczące osiągnięcia w działalności badawczej, dydaktycznej, wdrożeniowej i organizacyjnej. W gronie wyróżnionych znalazł się prof. Edward Chlebus z Wydziału Mechanicznego, którego doceniono za całokształt dorobku naukowego.

chlebus.jpgProf. Edward Chlebus urodził się w 1948 r. Tytuł doktora nauk technicznych uzyskał w 1978 r., dr. habilitowanego w 1993 r. Prof. Nadzwyczajnym PWr został w 1996 r., a prof. tytularnym jest od 2000 r. Absolwent studiów podyplomowych Szkoły Biznesu CSU w Connecticut (1994). Dyrektor instytutu w latach 1993-1999 oraz 2005-2008. Dziekan Wydziału Mechanicznego PWr w latach 2008-2016.

Zainteresowania i dorobek naukowy prof. Chlebusa mieszczą się w następujących obszarach: projektowanie, techniki CAx – zagadnienia metodologii projektowania, ze szczególnym uwzględnieniem wspomagania technikami komputerowymi. Naukowiec zajmuje się też opracowaniem metod i algorytmów dla systemów PDM/PLM przeznaczonych dla zarządzania produkcją w MSP oraz w korporacyjnie zorganizowanych holdingach wytwórczych.

Odbył staże naukowe na uniwersytetach w Stuttgarcie, Antwerpii, Londynie, Leuven oraz Goeteborgu. Jego dorobek naukowy obejmuje ok. 300 pozycji, jest członkiem rad programowych czasopism: Zarządzanie Przedsiębiorstwem, Mechanik i Archives of Civil and Mechanical Engineering oraz recenzent naukowy International Journal of Production Research (od 1999), a od 2004 r. – ekspertem i członkiem High Level Group oraz SG Europejskiej Platformy Technologicznej MANUFUTURE przy Komisji EU oraz koordynator Polskiej Platformy Technologicznej Procesy Produkcyjne.

Członek wielu gremiów eksperckich przy EC (Manufuture, FoF, PPP). Opracował 627 prac naukowych, z tego 379 publikacji na najwyższym poziomie naukowym (459 cytowań, IF 5.235, wskaźnik Hirsha 9), jest autorem i współautorem 5 książek, wypromował 36 doktorów nauk technicznych, opracował ponad 60 recenzji prac doktorskich, habilitacyjnych i do tytułów profesorskich. Kierował kilkudziesięcioma projektami międzynarodowymi i krajowymi, współautor 14 patentów, współpracuje z ponad 60 ośrodkami zagranicznymi i krajowymi.

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję