Doktorantka Wioletta Rut stypendystką programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki

Data: 20.10.2017 Kategoria: konkursy/stypendia, nagrody/odznaczenia/medale

Naukowiec z Zakładu Chemii Bioorganicznej na Wydziale Chemicznym 18 października odebrała nagrodę za wybitne osiągnięcia w czasie realizacji pracy doktorskiej. Jest jedną z sześciu laureatek tegorocznej edycji programu promującego osiągnięcia naukowe utalentowanych polskich badaczek.

loreal2017_4.jpgNagrodzone w programie zyskują stypendium konferencyjne Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego pozwalające na pokrycie kosztów wyjazdu na dowolnie wybraną zagraniczną konferencję naukową na terenie Europy. Drugą nagrodą dla każdej z nich są roczne stypendia, finansowane ze środków własnych L’Oréal Polska. Doktorantka z Wydziału Chemicznego PWr otrzymała 30 tys. zł.

Wioletta Rut z Zakładu Chemii Bioorganicznej pracuje nad rozprawą doktorską na temat zastosowania naturalnych i nienaturalnych aminokwasów w otrzymywaniu aktywnych i specyficznych markerów dla proteaz cysteinowych i treoninowych. Badaczka zamierza uzyskać selektywne narzędzia chemiczne (substraty, inhibitory i markery chemiczne), których użycie pozwoli jej na monitorowanie aktywności medycznie ważnych enzymów z grupy proteaz cysteinowych i treoninowych.

Nagroda Dla Kobiet i Nauki jest przyznawana od 17 lat. Ma promować osiągnięcia naukowe utalentowanych polskich badaczek i zachęcać je do kontynuowania prac na rzecz rozwoju nauki. Laureatkami zostają panie, które prowadzą badania z zakresu szeroko pojętych nauk o życiu, m.in.: psychologii, medycyny, biologii czy chemii. Decyzję o przyznaniu im nagród podejmuje niezależne jury kierowane przez prof. Ewę Łojkowską, składające się z 16 wybitnych naukowców, reprezentujących loreal2017_2.jpgróżne dyscypliny naukowe i ośrodki badawcze.

Poza otrzymaniem stypendiów nagrodzone badaczki, przy wsparciu organizatorów programu oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, biorą udział w międzynarodowych konferencjach i sympozjach. Dzięki temu promują swoje osiągnięcia naukowe nie tylko wśród naukowców, ale także szerszej opinii publicznej, tak aby służyły one całemu społeczeństwu. Program organizuje L’Oréal Polska we współpracy z Polskim Komitetem do spraw UNESCO, Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Polską Akademią Nauk.

Laureatkami tegorocznej edycji programu zostały także: Anna Konturek-Cieśla z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Monika Riegel z Instytutu Biologii Doświadczalnej i. M. Nenckiego PAN, Agnieszka Gajewicz z Uniwersytetu Gdańskiego, Marta Mańczuk z Centrum Onkologii-Instytutu i. M. Skłodowskiej-Curie oraz Anna Michalska z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie.

lucy