TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Doktorantka Wioletta Rut stypendystką programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki

Data: 20.10.2017 Kategoria: konkursy/stypendia, nagrody/odznaczenia/medale

Naukowiec z Zakładu Chemii Bioorganicznej na Wydziale Chemicznym 18 października odebrała nagrodę za wybitne osiągnięcia w czasie realizacji pracy doktorskiej. Jest jedną z sześciu laureatek tegorocznej edycji programu promującego osiągnięcia naukowe utalentowanych polskich badaczek.

loreal2017_4.jpgNagrodzone w programie zyskują stypendium konferencyjne Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego pozwalające na pokrycie kosztów wyjazdu na dowolnie wybraną zagraniczną konferencję naukową na terenie Europy. Drugą nagrodą dla każdej z nich są roczne stypendia, finansowane ze środków własnych L’Oréal Polska. Doktorantka z Wydziału Chemicznego PWr otrzymała 30 tys. zł.

Wioletta Rut z Zakładu Chemii Bioorganicznej pracuje nad rozprawą doktorską na temat zastosowania naturalnych i nienaturalnych aminokwasów w otrzymywaniu aktywnych i specyficznych markerów dla proteaz cysteinowych i treoninowych. Badaczka zamierza uzyskać selektywne narzędzia chemiczne (substraty, inhibitory i markery chemiczne), których użycie pozwoli jej na monitorowanie aktywności medycznie ważnych enzymów z grupy proteaz cysteinowych i treoninowych.

Nagroda Dla Kobiet i Nauki jest przyznawana od 17 lat. Ma promować osiągnięcia naukowe utalentowanych polskich badaczek i zachęcać je do kontynuowania prac na rzecz rozwoju nauki. Laureatkami zostają panie, które prowadzą badania z zakresu szeroko pojętych nauk o życiu, m.in.: psychologii, medycyny, biologii czy chemii. Decyzję o przyznaniu im nagród podejmuje niezależne jury kierowane przez prof. Ewę Łojkowską, składające się z 16 wybitnych naukowców, reprezentujących loreal2017_2.jpgróżne dyscypliny naukowe i ośrodki badawcze.

Poza otrzymaniem stypendiów nagrodzone badaczki, przy wsparciu organizatorów programu oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, biorą udział w międzynarodowych konferencjach i sympozjach. Dzięki temu promują swoje osiągnięcia naukowe nie tylko wśród naukowców, ale także szerszej opinii publicznej, tak aby służyły one całemu społeczeństwu. Program organizuje L’Oréal Polska we współpracy z Polskim Komitetem do spraw UNESCO, Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Polską Akademią Nauk.

Laureatkami tegorocznej edycji programu zostały także: Anna Konturek-Cieśla z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Monika Riegel z Instytutu Biologii Doświadczalnej i. M. Nenckiego PAN, Agnieszka Gajewicz z Uniwersytetu Gdańskiego, Marta Mańczuk z Centrum Onkologii-Instytutu i. M. Skłodowskiej-Curie oraz Anna Michalska z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie.

lucy

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2017

Nasze serwisy używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. 

Akceptuję