Doktorant PWr z prestiżowym stypendium

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Jędrzej Górski, doktorant Wydziału Mechanicznego PWr, został stypendystą Fundacji Kościuszkowskiej.  W ramach programu nagrodzonych zostało łącznie 40 osób z całego kraju. Nasz naukowiec otrzymał grant w wysokości 15 tysięcy dolarów, który przeznaczy na 5 miesięczny pobyt w jednym z amerykańskich centrów badawczych. Prawdopodobnie będzie to NASA Jet Propulsion Laboratory (JPL) w Kalifornii. Wyjazd musi nastąpić w trakcie roku akademickiego 2018/2019

jedrzej_fundacja_kosciuszkowska.jpgAby otrzymać stypendium Jędrzej Górski musiał złożyć wniosek, który zaopiniowały trzy osoby, w tym prof. Zbigniew Sroka, promotor pracy doktorskiej Jędrzeja. Po pozytywnym rozpatrzeniu aplikacji nasz doktorant został zaproszony do Warszawy na końcową rozmowę kwalifikacyjną. Wypadł tak dobrze, że znalazł się w gronie 40 laureatów programu.

- Planuję wyjechać na pięć miesięcy do NASA Jet Propulsion Laboratory (JPL) w Kalifornii – mówi Jędrzej Górski. – W trakcie pobytu będę zarówno pomagał w codziennej pracy laboratoryjnej, jak i zbierał materiały do swojej pracy doktorskiej.

Fundacja Kościuszkowska to amerykańsko-polska instytucja kulturalno-oświatowa, założona w 1925 w Nowym Jorku. Udziela stypendiów młodzieży i naukowcom z Polski i USA, kieruje wymianą naukową, prowadzi działalność informacyjną i popularyzatorską w zakresie dziejów kultury i nauki polskiej.

Ze środków organizacji można uzyskać fundusze na stypendia i granty badawcze na studia, badania oraz staże dydaktyczne na uczelniach i innych instytucjach kształcenia wyższego w USA. Ze stypendium pokrywane są koszty podróży, dodatek mieszkaniowy oraz ubezpieczenie zdrowotne i wypadkowe.