Dni Aktywności Studenckiej. Wystawa inna niż wszystkie

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Ponad 70 kół naukowych i organizacji studenckich działających na Politechnice Wrocławskiej zaprezentowało się w Serowcu. Studenci przygotowali wiele atrakcji - były pokazy, konkursy i mnóstwo dobrej zabawy

Koło Naukowe Pojazdów Niekonwencjonalnych Off-Road przyszykowało stoisko w stylistyce Gwiezdnych Wojen. - Chcemy wszystkim zainteresowanym przybliżyć technologię kosmiczną, bo właśnie tym się na co dzień zajmujemy - mówiła Justyna Pelc, studentka Wydziału Mechanicznego. - Mamy konkursy związane z budową stacji kosmicznej, ciasteczka w kształcie konstruowanych przez nas łazików marsjańskich i jest z nami dziś sama księżniczka Leia - zachęcała studentka. Koło prowadzi właśnie rekrutację i poszukuje chętnych, którzy chcieliby się włączyć w któryś z realizowanych przez Off-Road projektów. - Planujemy wysłać w kosmos naszego własnego satelitę naukowego i nad tym właśnie pracujemy - zdradziła Justyna.

das_03_2018_01.jpg

Konkursy odbywały się także na stoisku Koła Naukowego Eko-Inżynier z Wydziału Inżynierii Środowiska. Każdy kto trafił piłeczką do plastikowego kubka, otrzymywał pytanie dotyczące W7 (np. Jak się nazywa wydziałowa maskotka? Jakiego koloru są hydranty? Z jakiego tworzywa wykonane są rury?). Prawidłowa odpowiedź była nagradzana babeczką lub "ciastkiem tematycznym". Wygląd ciastek nawiązywał do nazwy… Sekcji Wodociągów i Kanalizacji. Babeczki natomiast były ozdobione hasztagami używanymi przez studentów w mediach społecznościowych (#wyczuwam_przeciek, #kręcisz_mnie_jak_wirnik, #niech_hydrant_będzie_z _tobą).

das_03_2018_19.jpg

Sportowcy z Ósemki PWr zachęcali do wysiłku fizycznego w słusznym celu. Każdy kilometr na ergometrze wioślarskim to 5 złotych na rzecz Wrocławskiego Hospicjum dla Dzieci. - Dzisiaj nie tylko pokazujemy, jak prawidłowo wykonywać ruchy na ergometrze, ale też zbieramy pieniądze dla chorych dzieci. Przy okazji opowiadamy, jak wygląda nasz regularny trening wioślarski - mówił Przemysław Kędziora z politechnicznej osady. Dodał, że trzeba się nastawić na duży wysiłek, ale też i przygodę w gronie przyjaciół.

das_03_2018_16.jpg

Koło Naukowe Flow, działające przy Wydziale Mechaniczno-Energetycznym, kusiło odwiedzających balonami wypełnionymi helem oraz własnoręcznie zrobionym lodami. Wystarczyły: cukier, jogurt, śmietanka kremowa i nutella albo dżem, aby - po dodaniu ciekłego azotu - powstał pyszny (próbowaliśmy!) deser. - Azot ma prawie minus dwieście stopni Celsjusza. Taka temperatura sprawia, że nasze lody są gotowe już po trzech sekundach - mówił Michał Miszkiewicz z KN Flow. Studenci prezentowali również nowy projekt, nad którym pracują. Jest nim nadążny system fotowoltaiczny, który pozwala na śledzenie ruchu słońca.

das_03_2018_07.jpg

Studenci z Koła Naukowego Technologów Chemicznych ChemiTech przygotowali na swoim stoisku koło fortuny. - To jest naukowe koło fortuny, trzeba odpowiedzieć na pytania dotyczące różnych procesów chemicznych - zdradziła Monika Janicka. Prawidłowe odpowiedz nagradzali upieczonymi przez siebie babeczkami. Koło ChemiTech, działające na Wydziale Chemicznym, na co dzień zajmuje się organizowaniem szkoleń i realizacją projektów naukowych. - Teraz właśnie poszukujemy chętnych do nowego projektu, w którym chcemy opracować technologię pozyskiwania platyny z kurzu ulicznego. Liczymy, że zgłoszą się nowi członkowie, wcale nie muszą być z naszego wydziału - dodała studentka. Niebawem członków KN CHemiTech będzie można spotkać na organizowanym na Politechnice Wrocławskiej już 24 marca LabDay 2018. - Zaprezentujemy tam naturalne, wykonane przez nas kosmetyki - zapowiedziała Monika Janicka.

das_03_2018_05.jpg

KN Skok, które zrzesza studentów Politechniki Wrocławskiej z niepełnosprawnościami, prezentowało specjalistyczną klawiaturę komputerową oraz czytnik tekstu, służące osobom niedowidzącym/niewidomym. Odwiedzający stoisko mogli również wczuć się w sytuację osób z dysfunkcjami wzroku. Jak? Członkowie koła Skok przygotowali czarną opaskę na oczy i laskę oraz gogle symulujące takie wady jak: zaćma, widzenie połowiczne, ubytki w polu widzenia, widzenie tunelowe, mroczek centralny, retinopatia cukrzycowa czy jaskra. - Opowiadamy też wszystkim zainteresowanym na czym polega nasza działalność. A zajmujemy się głównie informowaniem studentów o prawach, jakie im przysługują, organizacją imprez i wyjazdów integracyjnych oraz szkoleń - tłumaczył Maciej Pojasek, prezes zarządu koła.

das_03_2018_03.jpg

Tradycyjnie podczas Dni Aktywności Studenckiej organizowany był konkurs na najciekawsze stoisko. Swojego zwycięzcę wybierała publiczność oraz przedstawiciele władz poszczególnych wydziałów. Wyniki zostaną ogłoszone podczas gali kończącej marcową odsłonę DAS, która odbędzie się 16 marca. Październikową edycję wygrało Koła Naukowe Robotyków

Wystawie towarzyszy cykl szkoleń, które na celu mają rozwój studentów, ich zainteresowań oraz profesjonalizację działań uczelnianych organizacji studenckich. Potrwają one do 23 marca. Program dostępny jest na stronie internetowej DAS

ISZ, asz