Badania prof. Drąga wśród wybitnych dokonań polskich naukowców

marcin_drag_pwr_plaskie.jpg

Osiągnięcia naukowe naszego chemika znalazły się w najnowszej publikacji Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (FNP). W sumie wyróżniono 30 wyjątkowych dokonań polskich badaczy.

W „Sięgając po niezbadane” zaprezentowanych zostało 30 wyjątkowych osiągnięć badawczych polskich uczonych, które  zauważono i doceniono w światowej nauce.

W gronie wybranych znalazł się prof. Marcin Drąg z Wydziału Chemicznego, który opracował unikalną dla chemii, biologii i medycyny technologię „HyCoSuL” (ang. Hybrid Combinatorial Substrate Library). Może ona w znaczący sposób przyczynić się do powstania nowej, szerokiej gamy leków m.in. na choroby cywilizacyjne. Za jej stworzenie otrzymał w 2019 roku najbardziej prestiżową nagrodę naukową w Polsce, tzw. polskiego Nobla – Nagrodę FNP w obszarze nauk chemicznych i o materiałach.

Prof. Marcin Drąg kieruje Katedrą Chemii Biologicznej i Bioobrazowania. Jest wielokrotnym stypendystą Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Zrealizował wiele grantów badawczych, m.in. z budżetu Narodowego Centrum Nauki oraz polskich i zagranicznych uczelni, instytucji i organizacji, finansujących zaawansowane technologie naukowe. Od początku pandemii zajmował się badaniami nad strukturą koronawirusa SARS-CoV-2.

Profesor pracował na uczelniach we Włoszech, Austrii, Francji i w Stanach Zjednoczonych. Jest związany z prestiżowym Sanford Burnham Prebys Medical Discovery Institute w Kalifornii.

W pracy naukowej zajmuje się badaniem enzymów proteolitycznych (proteaz). Odpowiadają one za rozwój większości chorób cywilizacyjnych. Na swoim koncie ma już dziewięć patentów i blisko 110 prac naukowych opublikowanych w najwyższej klasy czasopismach. W 2020 roku odznaczono go Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.