TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Badania na światowym poziomie. Grad medali dla W3

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Wydział Chemiczny został wyróżniony przez World Invention Intellectual Property Associations WIIPA - wiodącą w świecie organizację zajmującą się innowacyjnością i ochroną własności patentowej

joanna_feder_kubis1.jpgSzczególnym osiągnięciem jest główna nagroda medalowa “Best Invetion Medal”, przyznana przez International Federation of Inventors’ Associations IFIA. To w dużej mierze zasługa aktywności w dziedzinie wynalazków i innowacji dr Joanny Feder-Kubis z Zakładu Inżynierii Chemicznej. Współpracując z wieloma grupami badawczymi opracowała ona szereg rozwiązań technologicznych, które mają szanse na wykorzystanie w różnych branżach gospodarki.

Dr Feder-Kubis jest twórcą i współtwórcą blisko 50 wynalazków, większość z nich została już objęta prawem patentowym. Badaczka otrzymała wiele nagród i wyróżnień, m.in. 13 medali na międzynarodowych targach wynalazczości, dyplomy Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz liczne wyróżnienia od zagranicznych stowarzyszeń naukowych. Jej zainteresowania badawcze dotyczą technologii organicznej i biotechnologii. Zajmuje się syntezą i badaniem właściwości fizykochemicznych związków wielozadaniowych, m.in. powierzchniowo czynnych, farmakologicznych oraz związków pochodzenia naturalnego.

Nowe związki o szerokim zastosowaniu

– Niezmiernie istotne dla mnie jest praktyczne wykorzystanie otrzymanych związków organicznych w różnych obszarach chemii i technologii organicznej, biologii, biotechnologii, rolnictwa, ochrony środowiska oraz medycyny – wylicza badaczka z W3. – Wytworzone nowe związki znajdują zastosowanie między innymi jako środki do impregnacji drewna czy do ochrony roślin – dodaje i wyjaśnia, że dużą korzyścią tych związków jest obecność komponentu naturalnego, dzięki czemu cały proces jest zgodny z wieloma zasadami Zielonej Chemii, m.in. są one przyjazne dla środowiska naturalnego.

Dr Feder-Kubis jest autorką i współautorką ponad stu prac naukowych (m.in. artykułów, rozdziałów w książkach, patentów). Należy do organizacji europejskich działających na rzecz rozwoju naukowego i przemysłowego – European COST, EMLG. Zajmuje się też wykonywaniem ekspertyz i opracowań dla klientów przemysłowych.

Spośród wielu nagród uzyskanych na arenie międzynarodowej i polskiej szczególnie cenne dla naszej badaczki jest uhonorowanie jej główną nagrodą Urzędu Patentowego za „Nowe naturalne surfaktanty – bezpieczne i skuteczne środki ochrony drewna”. – Jestem głęboko wzruszona tym wyróżnieniem, które dodatkowo mobilizuje mnie do dalszych badaniach aplikacyjnych – przyznaje dr Feder-Kubis.

Kolejne prestiżowe wyróżnienie to tytuł Ambasadora Polskiej Wynalazczości za promocję i sukcesy na międzynarodowych targach wynalazczości  rozwiązania pt. „Helping plants from the inside – plant resistance inducers, organic salts having natural origin component, as new, safe and efficient plant protection product”, autorstwa doktor Joanny Feder-Kubis oraz grupy badawczej dr. hab. Inż. Marcina Śmiglaka z Fundacji UAM. – Chodziło nam o wykazanie wielofunkcyjności biologicznej wytworzonych przez nas związków. Otrzymane powierzchniowo czynne sole były wykorzystane jako induktory oporności roślin. Związki te spełniają normy stosowania jako bezpieczne i skuteczne środki ochrony roślin. Zwiększenie plonu, wzrost jakości plonu, polepszenie ekonomiki upraw to tylko niektóre z potencjalnych korzyści płynących z zastosowania tych innowacyjnych związków. Zaproponowana technologia stwarza możliwość wykorzystania zaproponowanych związków przez producentów środków ochrony roślin do wytwarzania wyspecjalizowanych produktów – uważa badaczka z Politechniki Wrocławskiej.

Liderka innowacji

Nowe rozwiązania technologiczne, których jest autorką lub współautorką, zyskały duże uznanie w środowisku naukowym. Realizowane badania pozwoliły na określenie istotnych parametrów niezbędnych dla powiększenia skali syntezy opracowanych związków z ilości laboratoryjnej do skali przemysłowej. Dr Feder-Kubis zaznacza, że dokonano odpowiedniego doboru metod wytwarzania związków opartych na zrównoważonych, energooszczędnych procesach stwarzających możliwość szerokiego zastosowania przemysłowego.

Badaczka z Wydziału Chemicznego wygrała też XVI edycję konkursu Lider Innowacji w kategorii „Kobieta Wynalazca”. – Przyznam, że dla mnie to prestiżowe wyróżnienie, którym doceniono innowacyjny i interdyscyplinarny charakter moich badań. Takie nagrody są cenne, jednak najważniejsze jest to, żeby nasze działania laboratoryjne były prowadzone na światowym poziomie, żeby doczekały się wdrożeń przemysłowych i znalazły zastosowanie w życiu codziennym – podkreśla dr Joanna Feder-Kubis.

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję