70 lat otwarcia na świat. Studium Języków Obcych PWr świętuje!

zdjęcie poglądowe

W tym roku akademickim Studium Języków Obcych PWr hucznie świętuje 70-lecie. Z tej okazji przygotowano wiele wydarzeń skierowanych do całej społeczności naszej uczelni. To też okazja do przypomnienia wyjątkowych lektorów i ich nowatorskich metod nauczania języków na Politechnice.

Iwona Frankowska, dyrektor SJO– W Studium z biegiem lat zmieniała się kadra, oferta nauczanych języków, narzędzia i tryb pracy, jednak stała dbałość o rozwój językowy studentów, doktorantów i kursantów pozostaje elementem niezmiennym i kultywowanym przez lektorów – podkreśla Iwona Frankiewicz, dyrektor SJO PWr.

– Kiedy w 1952 roku Studium jako Zakład Języków Obcych zaczynało swoją działalność, pracowało w nim zaledwie kilka osób, obecnie zatrudnia blisko stu lektorów, którzy prowadzą nauczanie 7 języków obcych, czyli angielskiego, niemieckiego, francuskiego, hiszpańskiego, rosyjskiego i japońskiego oraz języka polskiego dla obcokrajowców – dodaje dyrektor.

Z okazji jubileuszu Studium przygotowało wiele atrakcji pod wspólnym hasłem: „70 lat otwarcia na świat”. Niektóre wydarzenia już trwają, a inne rozpoczną się niebawem.

Mały Książę, kapsuła czasu i 70 słówek

Wystartował już konkurs „Kapsuła czasu”, w której studenci i pracownicy uczelni mogą wybrać przedmiot do umieszczenia w specjalnej kapsule przygotowanej dla przyszłych pokoleń. Szczegóły na stronie internetowej SJO.

Od początku stycznia na profilu facebookowym SJO można śledzić akcję „70 słówek w 70 dni”. Lektorzy SJO przygotowali 70 ciekawych słówek, zwrotów i idiomów pochodzących z języków nauczanych na PWr.

Studium zbiera też od lektorów i absolwentów nagrania wspomnień związanych z nauczaniem języków na naszej uczelni. Będą one wkrótce prezentowane w mediach społecznościowych SJO.  Więcej informacji na stronie SJO.

W planach jest jeszcze posadzenie drzewa jubileuszowego, wystawa fotograficzna autorstwa pracowników SJO (również emerytowanych) oraz projekt językowy „Mały Książę”, w którym studenci będą czytać dzieło Antoine'a de Saint-Exupéry'ego w językach nauczania SJO.

Zwieńczeniem obchodów roku jubileuszowego będzie uroczysta gala, która odbędzie się 1 lipca.

– Zapraszamy cała społeczność akademicką do świętowania razem z nami. A przy okazji zachęcamy do stałego podnoszenia swoich kompetencji językowych i skorzystania z naszej oferty kursów – mówi Iwona Frankiewicz.

newsletter

Studium Języków Obcych PWr oferuje nie tylko lektoraty obowiązkowe dla naszych studentów i doktorantów, ale także kursy dokształcające, kursy i egzaminy certyfikatowe oraz usługi w zakresie tłumaczenia. Organizuje też cykliczne wydarzenia promujące naukę języków obcych i prezentujące kulturę innych krajów, m.in. warsztaty, konkursy i turnieje językowe.

ISZ