TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

20 lat KRASP - trwają obrady na Politechnice Wrocławskiej

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Na Politechnice Wrocławskiej rozpoczęły się obchody 20-lecia Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich. W trakcie czwartkowej sesji jubileuszowej przedstawiono m.in. dotychczasowe osiągnięcia, przemiany oraz wyzwania stojące przed organizacją

– 20 lecie KRASP to moment, w którym możemy z całą pewnością powiedzieć, że dojrzeliśmy do dorosłości – mówił prof. Jan Szmidt, przewodniczący KRASP, rektor Politechniki Warszawskiej. – Jesteśmy ciałem stabilnym i bardzo potrzebnym. Przeszliśmy tę drogę 20 lat z sukcesami. Współtworzyliśmy najważniejsze dokumenty, które decydowały o szkolnictwie wyższym, staliśmy się realnym partnerem dla władz.

krasp_2.jpgProfesor Szmidt wspomniał także, że pytany o to, jak KRASP będzie świętował swój okrągły jubileusz, odpowiadał: - Merytorycznie! – To czas, żeby spojrzeć wstecz, ale i zastanowić się nad przyszłością. Tym będziemy się zajmować w najbliższych godzinach.

Prof. Jerzy Woźnicki, przewodniczący KRASP w latach 1999-2003, w krótkim wystąpieniu przedstawił m.in. historię powstania organizacji, przemiany, którym podlegała w trakcie swojego działania, a także wyzwania, które stoją przed nią w najbliższych latach.

Wśród licznych osiągnięć prof. Woźnicki wymienił m.in. uchwalenie ustawy o KRASP, co pozwoliło na pełne umocowanie prawne organizacji, doprowadzenie do uchwalenia w 2005 r. ustawy „Prawo o szkolnictwie wyższym”, która powstała na podstawie założeń programowych opracowanych przez KRASP, opracowanie „Strategii rozwoju szkolnictwa wyższego do 2020 r.” oraz powołanie Fundacji na rzecz Jakości Kształcenia.

– Największym sukcesem jest jednak osiągnięcie przez KRASP pozycji dojrzałej i odpowiedzialnej instytucji, bez której trudno sobie wyobrazić system szkolnictwa wyższego. Trzeba pamiętać, że początki naszej działalności były trudne i pełne pytań właśnie o zasadność naszego istnienia – mówił prof. Woźnicki.

Naukowiec podkreślił, że o pozycji KRASP świadczy nie tylko olbrzymi wkład w osiągniecia legislacyjne, lecz także powaga instytucji, troska o etos, dobre praktyki i mocna pozycja międzynarodowa.

krasp_09a.jpg– KRASP powstał, by bronić autonomii uczelni i ich prawa do głosu. Jest organem reprezentującym uczelnie akademickie, prowadzi także dialog próbując wydobyć najlepsze elementy z pomysłów przedstawionych przez ministerstwo i naszych propozycji – podkreślił prof. Woźnicki.

Wśród problemów, z którym w najbliższym czasie musi się zmierzyć KRASP wskazał m.in. zagwarantowanie uzyskiwania dotacji z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na działalność programową wspierającą rozwój szkolnictwa wyższego.

Prof. Wiesław Banyś, honorowy przewodniczący konferencji, w swoim wystąpieniu przedstawił działania, osiągniecia i wyzwania, które stoją przez organizacją w ramach współpracy międzynarodowej. Obecnie KRASP ściśle współpracuje m.in. z przedstawicielami konferencji akademickich z Niemiec, Francji, Hiszpanii, Holandii, Ukrainy, Chin oraz organizacjami działającymi w Ameryce Płn., w Kanadzie i USA.

– Tylko wtedy, gdy współdziałamy z partnerami zagranicznymi, jesteśmy w stanie wpływać na to, co dzieje się w Europie. Musimy mieć wizję naszych działań, bo akademicka Europa kilku prędkości jest realna. Dlatego ta współpraca jest niezwykle istotna, bo nie możemy być zostawieni na marginesie – podkreślił prof. Banyś.

W trakcie uroczystości głos zabrał dr Piotr Dardziński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, który podkreślił, że historia powstania i rozwoju KRASP to dla wszystkich wielka lekcja tego, jak można budować dobrą jakość życia publicznego. – Państwa dorobek to przykład dla wielu innych organizacji, a KRASP staje się naturalnym partnerem dla ministerstwa. Chciałbym życzyć, żeby następne co najmniej 20 lat, było co najmniej tak owocne jak te poprzednie 20 lat – zakończył wiceminister.

Na zakończenie czwartkowej sesji prof. Cezary Madryas, rektor Politechniki Wrocławskiej, wręczył kwiaty dotychczasowym przewodniczącym KRASP,  prof. Andrzejowi Kraśniewskiemu, sekretarzowi generalnemu oraz prof. Marcinowi Pałysowi, rektorowi Uniwersytetu Warszawskiego, w którego murach mieści sie obecnie biuro organizacji.

Na piątek zaplanowano kolejne trzy sesje poświęcone m.in problemom szkolnictwa wyższego w Polsce i pracom nad ustawą 2.0.

krasp_09.jpgKonferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) została powołana 7 czerwca 1997 roku przez rektorów 73 szkół wyższych. Obecnie zrzesza 107 uczelni akademickich, a 35 uczelni zawodowych posiada status członków stowarzyszonych KRASP. We wrześniu 2016 r. rozpoczęła się kolejna czteroletnia kadencja nowych władz Konferencji na lata 2016-2020. Przewodniczącym KRASP został prof. dr hab. inż. Jan Szmidt, Rektor Politechniki Warszawskiej.

Celem KRASP jest inspirowanie i koordynowanie współdziałania uczelni w Polsce, a także reprezentowanie wspólnych interesów uczelni akademickich. Środowisko KRASP stoi na straży tradycyjnych wartości akademickich, dba o przestrzeganie zasad etycznych oraz etosu nauczyciela akademickiego.

lucy, mic

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2017

Nasze serwisy używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. 

Akceptuję