TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Sukces robota PWr na zawodach w Chinach

Drugie miejsce zajęli nasi robotycy z Koła Naukowego KoNaR na międzynarodowych zawodach „Minesweepers: towards a landmine-free world”, które odbyły się w Makau w Chinach. W turnieju rywalizowało 80 drużyn z całego świata, a głównym zadaniem było wyszukiwanie atrap min.

robot_ariadna_1.pngStudenci z PWr do Chin pojechali ze swoim robotem „Ariadna”, który mając wymiary 120 cm na 50 cm jest jednym z największych zbudowanych przez konstruktorów z KoNaR-u. Prace nad nim trwały niemal rok i przebiegały w kilku etapach – od projektowego aż po konstrukcyjny. 

– Korpus robota wykonany został przy pomocy profili aluminiowych oraz paneli z dibondu, czyli materiału, który jest dwa razy lżejszy od aluminium, a przy tym równie wytrzymały. Mniejsze mocowania zostały natomiast zrobione ze szkła akrylowego i PLA w procesie druku 3D – mówi Michał Piotrowicz z koła naukowego PWr.

Główny zadaniem „Ariadny” było samodzielne przeszukiwanie wyznaczone obszaru oraz właściwa sygnalizacja atrap min podziemnych i naziemnych. Regulamin zawodów narzucił także konieczność autonomicznego generowania mapy z klasyfikacją min. Ponadto robot musiał bezpiecznie usuwać miny powierzchniowe z areny, do czego wykorzystywany był manipulator z chwytakiem elektromagnetycznym.

robot_ariadna_3.jpgW konkursie rywalizowało ok. 80 drużyn z całego świata, a do finału zakwalifikowało się 12 zespołów podzielonych na dwie kategorie wiekowe. W kategorii „Academia” wygrała drużyna z Al-Balqa Applied University z Jordanii, natomiast zespół z PWr zajął drugie miejsce. Dodatkowo nasi studenci otrzymali nagrodę specjalną za najlepszą prezentację techniczną konstrukcji.

Wyjazd na zawody był możliwy m.in. dzięki grantowi „Najlepsi z Najlepszych 4.0” przyznanemu przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

mic

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję