TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Oddychaj - kampania edukacyjna na rzecz czystszego powietrza

Data: 12.02.2020 Kategoria: aktualności ogólne, działania społeczne

Chcesz wiedzieć jak rozprzestrzenia się dym z komina sąsiada, który pali oponami? Gdzie i kiedy opadnie? Sprawdzisz to dzięki projektowi edukacyjnemu „Czy wiesz, czym oddychasz”, prowadzonemu m.in. przez informatyków z WCSS.

climate-4800494_1280.jpg

Projekt „Czy wiesz, czym oddychasz - kampania informacyjno-edukacyjna na rzecz czystszego powietrza", powstaje we współpracy informatyków z Wrocławskiego Centrum Sieciowo-Superkomputerowego PWr, Zakładu Klimatologii i Ochrony Atmosfery UWr i Urzędu Miasta w Bydgoszczy. Kampania otrzymała ponad 8 mln zł dofinansowania z programu UE LIFE i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jest to kontynuacja zakończonego w 2017 r. projektu „System prognoz stężeń zanieczyszczeń powietrza i warunków biometeorologicznych jako element oceny jakości życia” LIFE-APIS/PL.

Program będzie prowadzony na obszarze aglomeracji wrocławskiej i bydgoskiej z uwzględnieniem gmin satelickich do marca 2023 r. Dzięki niemu powstanie m.in. system prognoz jakości powietrza wraz z prostym symulatorem pokazującym, jak na najbliższe otoczenie wpływają zanieczyszczenia z pojedynczych kominów.

- Ten nowy projekt łączy w sobie kilka aspektów - mówi dr Tymoteusz Sawiński z Zakładu Klimatologii i Ochrony Atmosfery, kierownik programu. – Naukowy, czyli dotyczący prognozowania jakości powietrza oraz praktyczny i społeczny. Tutaj chodzi nam o poprawę jakości powietrza i powszechny dostęp do wiarygodnej informacji o zanieczyszczeniach powietrza w miejscu, w którym mieszkamy.

Skąd przywieje smog?

Współpraca naukowców i urzędników umożliwi powstanie ogólnodostępnej platformy edukacyjnej monitorującej jakość powietrza na obszarze objętym projektem. Będzie ona integrować rozwiązania wdrożone w ramach zakończonego projektu LIFE-APIS/PL (prognozy jakości powietrza i warunków meteorologicznych) z nowymi narzędziami edukacyjnymi i informacyjnymi, które dopiero powstają.

- Grupa z Uniwersytetu Wrocławskiego zajmie się modelowaniem jakości powietrza zewnętrznego, asymilowaniem danych pomiarowych, aby poprawić prognozy. Natomiast naszym zadaniem będzie zmiana wizualizacji tych wyników. Dodamy nową metodę prezentacji danych oraz stworzymy oprogramowanie pozwalające zwizualizować te prognozy na ogólnodostępnej stronie – mówi dr Mateusz Tykierko, kierownik Działu Usług Obliczeniowych Wrocławskiego Centrum Sieciowo-Superkomputerowych PWr.

Nasz naukowiec dodaje, że po wejściu na stronie projektu będzie można np. odnaleźć dom sąsiada, którego podejrzewamy o to, że pali oponami lub innymi nieekologicznymi materiałami i sprawdzić jak się rozprzestrzenia dym z jego komina oraz gdzie i kiedy opadnie.

Eko-świadomość jest ważna

air-pollution-4017183_1920.jpg

WCSS przygotowuje portal edukacyjny w oparciu o technologię MOOC (Massive Open Online Courses – Masowy otwarty kurs online), który będzie zawierał kursy, szkolenia i bazę wiedzy o jakości powietrza, skutkach środowiskowych i zdrowotnych oraz sposobach ograniczenia emisji. Znajdziemy tam też kalkulator emisji i rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń powietrza. Będzie ona dostępny również w formie mobilnej i pozwoli zilustrować wpływ emitorów i rodzajów paliw na warunki aerosanitarne.

We współpracy ze środowiskami medycznymi, prawnikami, dydaktykami, zostaną przygotowane materiały edukacyjne w formie kursów on-line dla różnych grup wiekowych. Dotyczyć będą jakości powietrza, jego efektów środowiskowych i zdrowotnych, a także metod redukcji emisji i zrównoważonej mobilności

Zaplanowano również zajęcia dla przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz dla dorosłych. Uczestnicy dowiedzą się czy jakość powietrza, którym oddychamy naprawdę jest tak zła jak słychać w wielu przekazach medialnych; czy należy się bać zanieczyszczenia powietrza; co jest jego głównym źródłem – przemysł, samochody, czy palenie w piecu; czy smog to fakt, a może mit; gdzie powietrze jest gorsze – w dużych miastach i aglomeracjach, czy w mniejszych miejscowościach; czy zanieczyszczenie powietrza wpływa na nasze zdrowie; jaki jest ten wpływ, jakie są nasze obowiązki, wynikające np. z wdrażanie Uchwały antysmogowej?

newsletter-promo.png

Pod koniec lutego rozpoczną się szkolenia animatorów edukacji ekologicznej, którzy będą uświadamiać nie tylko dzieci czy młodzież, ale i mieszkańców terenów objętych badaniem na temat czystego powietrza czy zanieczyszczeń środowiskowych.

ula

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję