TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Klub Seniora w nowym roku akademickim 2021/2022

Data: 03.12.2021 Kategoria: seniorzy

Klub Seniora wznowił działalność po przerwie związanej z pandemicznymi ograniczeniami. Pierwszym wydarzeniem był wernisaż wystawy fotografii Krzysztofa Mazura, ale nie brakowało także innych imprez.

Listopadowe spotkania w Klubie SenioraO wystawie zdjęć można przeczytać na stronie. Kolejnym wydarzeniem było spotkanie grupy autorów skupionych w Saloniku Literackim z czytelnikami, którzy z ogromnym uznaniem przyjęli wydanie XIV tomiku antologii twórczości literackiej emerytów PWr pt. „Kwiaty nadziei”. Swoje wiersze i teksty prozatorskie przybliżali Janina Beliwar-Węgrzyńska, Krystyna Frąszczak, Irena Gaweł, Iza Hudyma, Andrzej Kornacki i Hanna Langner-Matuszczyk. 

Należy dodać, że równie wielkim zainteresowaniem cieszyło się kolejne spotkanie z czołową postacią saloniku – Janiną Beliwar-Węgrzyńską. Poetka, która publikuje w antologiach od samego początku ich edycji, zaprezentowała swój ostatni, szósty autorski tomik pt. „Kalejdoskop”. Autorka zamieściła w nim 54 wiersze, które są tyleż wspomnieniowe i refleksyjne, co żartobliwe, ale niekiedy bolesne.

Czwartkowe popołudnia – główny nurt spotkań i wykładów popularnonaukowych dla klubowiczów – obfitowały w niezwykłe imprezy. Architekt i historyk sztuki, prof. Ernest Niemczyk opowiadał o odległych, mniej znanych, ale też i bliższych dziejach rozkwitu architektury w wykładzie pt. „Żywioł ognia w architekturze: od prehistorii do świątyni Salomona”.

Listopadowe spotkania w Klubie SenioraW swoim wykładzie przedstawiał oddziaływanie ognia i światła na kształtowanie tzw. tarczy architektonicznej wielu budowli na przykładzie dzieł architektury starożytnej. Wskazywał także na osobliwości tego oddziaływania, uwypuklając je na przykładzie rekonstrukcji świątyni Salomona w Jerozolimie, znanej już tylko z przekazu biblijnego.

Na kolejnym spotkaniu architekt i historyk z politechnicznego muzeum, dr Krzysztof Dackiewicz znakomicie przybliżył różnorodne w formach i treściach sposoby upamiętniania wielu miejsc i osób zasłużonych dla naszej uczelni po II wojnie światowej. Jego multimedialny wykład pt. „Trwałe dowody pamięci jako zapis dziejów Politechniki Wrocławskiej” nie ograniczał się tylko do personaliów, ale prezentował również szereg tablic upamiętniających znaczące wydarzenia związane z poszczególnymi budynkami w naszych kampusach.

Z kolei spotkanie z dr. Henrykiem Wojewodą pt. „Fizyk politechniczny. Życie, nauka i praca” miało odmienny charakter. Dr Henryk Wojewoda, syn powstańca wielkopolskiego, to postać niezwykle barwna, o bogatym życiorysie i gruntownym wykształceniu: najpierw uniwersyteckim, a potem politechnicznym. W swoich poprzednich wykładach przybliżał zawiłości różnych teorii kosmologicznych, z teorią względności Einsteina włącznie. Tym razem przedstawił swą drogę edukacyjną w Polsce przed i po wojnie, pracę naukową na Politechnice oraz w Gwinei, Kongu i Algierii, gdzie współorganizował tamtejsze uczelnie techniczne.

Listopadowe spotkania w Klubie Seniora18 listopada prof. Tadeusz Gudra z Wydziału Elektroniki w swoim wykładzie pt. „Zastosowanie ultradźwięków w medycynie” scharakteryzował tę problematykę. Zachęcił też do ożywionej dyskusji, zwłaszcza w kontekście wykrywania nowotworów, co w obecnych warunkach walki z tymi schorzeniami jest niezwykle ważną społecznie sprawą dla nauk medycznych.

Ostatnie czwartkowe spotkanie w listopadzie pt. „Cichociemni – elita żołnierzy Armii Krajowej Polskiego Państwa Podziemnego” było kontynuacją problemów historycznych, które poruszono w klubie w listopadzie 2019 r., w rocznicę 80-lecia wybuchu II wojny światowej.

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję