450 uczniów naszego liceum zainaugurowało nowy rok szkolny

Data: 02.09.2019 Kategoria: aktualności ogólne, uroczystości uczelniane

W wypełnionej po brzegi auli Politechniki Wrocławskiej 450 uczniów Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego rozpoczęło nowy rok szkolny. W związku z reformą edukacji w placówce prowadzonej przez uczelnię uczyć się będą wyłącznie licealiści - nie rektrutowano już gimnazjalistów.

inauguracja_roku_szkolnego_w_alo_5.jpgW tym roku w liceum akademickim działać będzie aż siedemnaście klas, w tym w siedem klas pierwszych. Z powodu reformy oświaty działający od pięciu lat Zespół Szkół Akademickich (ZSA) został przekształcony w Akademickie Liceum Ogólnokształcące (ALO), bowiem z powodu wygaszania gimnazjów, w szkole uczyć się będzie tylko młodzież licealna.

Jako pierwszy zgromadzonych w auli uczniów, rodziców i grono pedagogiczne powitał prof. Andrzej Dziedzic, prorektor ds. nauczania, który szczególnie serdecznie zwrócił się do pierwszoklasistów. – To jest pierwsza inauguracja w samodzielnym Akademickim Liceum Ogólnokształcącym. Dla niektórych uczniów, tych którzy chodzili u nas do gimnazjum szósta, ale mamy nowe czasy, nową reformę oświaty – mówił prof. Andzrej Dziedzic.

Prorektor zaznaczył, że liceum to znakomite miejsce, w którym można się przygotować do matury i poszerzać swoją wiedzę. Wyraził także nadzieję, że wśród uczniów są przyszli olimpijczycy. – Było wielu chętnych, ale oczywiście nie wszyscy się dostali. Zapewniam, że osoby, które będą się u nas uczyć, nie będą żałowały. Powodzenia w nowym roku szkolnym – zakończył prof. Andrzej Dziedzic.

inauguracja_roku_szkolnego_w_alo_2.jpgZ kolei Agata Roman, dyrektor ALO podkreśliła, że szkoła to miejsce nie tylko spotkań, zawierania przyjaźni, szukania siebie i odnajdywania pasji, lecz także miejsce komunikacji. – Poziom tej komunikacji zależy od poziomu osób, które w niej uczestniczą. Wydaje się, że współcześnie sposób komunikacji staje się ważniejszy od przekazywanych treści i informacji. Komunikacja to podstawowe narzędzie nauczyciela, ucznia i oczywiście dyrekcji – mówiła dyrektor.

W trakcie uroczystości dyplom otrzymał Stanisław Sochacki, uczeń klasy III B, który wraz z reprezentacją Polski zdobył brązowy medal na XVII Międzynarodowej Olimpiadzie Lingwistycznej, która w lipcu odbyła się w Korei Południowej.

W tym roku wykład inauguracyjny na temat wygłosił Irek Grin, m.in. kuratora Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, koordynator obchodów Światowej Stolicy Książki UNESCO – Wrocław 2016-2017, a od 2017 r. juror Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelu. Podczas wykładu mówił o „Roli humanistyki w życiu człowieka uzdolnionego technicznie”.

Akademickie Liceum Ogólnokształcące, wcześniej Zespół Szkół Akademickich działa przy Politechnice Wrocławskiej już od sześciu lat. Swoją siedzibę ma w budynku C-13, czyli popularnym „Serowcu”. Oprócz klas lekcyjnych znajdują się tam m.in. laboratoria fizyczno-chemiczne, sale multimedialne i pomieszczenia do e-learningu.

ula