TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Możesz to zrobić w różny sposób – zasilając przelewem zbiórkę, włączając się w wolontariat, dołączając do grupy na Facebooku, gdzie będą pojawiać się informacje o bieżących potrzebach.
Sprawdź sam i wybierz najdogodniejszą dla Ciebie formę pomocy – za każdą z góry dziękujemy!
Od pół roku we Wrocławiu działa międzyśrodowiskowy projekt „Dach nad Głową”. Jej celem jest pomoc ukraińskim rodzinom w samodzielnym życiu. W każdej chwili można przyłączyć się do akcji i zadeklarować regularną wpłatę na rzecz uchodźców wojennych.
Inicjatywa „Dach nad Głową” to wspólne przedsięwzięcie Uniwersytetu Wrocławskiego, Caritasu diecezji grekokatolickiej oraz fundacji PTACh.
Od lutego 2022 r. granicę Polski przekroczyły setki tysięcy uchodźców, z których wielu trafiło do Wrocławia i na Dolny Śląsk. Niektórzy powrócili do swoich domów, część nie ma gdzie wrócić. Dlatego w połowie ubiegłego roku zainicjowany został projekt „Dach nad głową”, który pomaga tym, którzy chcą rozpocząć nowe życie na Dolnym Śląsku, ale nie są w stanie pokryć kosztów wynajmu mieszkania.
Pomoc ma charakter czasowy. Opuszczenie miejsc zbiorowego zakwaterowania to pierwszy krok do rozpoczęcia nowego życia - podjęcia pracy i usamodzielnienia się, także w sferze finansowej. Dotychczas pomoc otrzymało siedem rodzin.
Akcja otwarta jest dla wszystkich niezależnie od wyznawanych przekonań religijnych i poglądów politycznych. W tej chwili systematycznymi wpłatami projekt wspiera 65 osób.
Dołączyć do akcji można na dwa sposoby:
Na uczelni zostało uruchomione specjalne konto bankowe na rzecz potrzebujących z Ukrainy. Wpłacone tam środki zostaną przeznaczone na pomoc ukraińskim studentom, doktorantom i pracownikom PWr oraz ich rodzinom, a także uchodźcom, których uczelnia objęła swoją opieką.
Numer konta bankowego 37 1090 2402 0000 0001 5007 5516.
W tytule przelewu należy dodać dopisek: „Pomoc dla Ukrainy”.
Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelna Organizacja Techniczna (FSNT-NOT), z inicjatywy Sekcji Wychowanków Politechniki Kijowskiej Towarzystwa Kultury i Historii Techniki ogłosiła zbiórkę na zakup sprzętu inwalidzkiego, rehabilitacyjnego i ortopedycznego. Pozwoli to choć w części wesprzeć osoby, które utraciły zdrowie na wojnie w obronie swojego kraju.
Wpłat można dokonywać na wydzielone konto FSNT-NOT w Warszawie o numerze 78 1160 2202 0000 0001 6891 9565, podając jako cel: „darowizna dla Politechniki Kijowskiej - KPI”.
Zbiórka trwa do 30 czerwca 2022 r.
Chcesz pomóc osobom dotkniętym wojną w Ukrainie, ale nie wiesz, w jaki sposób? Zgłoś się do nas!
Zależy nam na stworzeniu bazy kontaktów społeczności Politechniki Wrocławskiej, która mogłaby wspomóc nas w codziennych działaniach. Szukamy osób ze znajomością języka ukraińskiego, ale nie tylko. Każdą parę rąk przyjmiemy z radością.
Wypełnij ankietę dla wolontariusza
Znasz języki wschodniosłowiańskie? Jesteś studentem, nauczycielem lub wykładowcą? Chcesz wesprzeć edukacyjnie młodych ludzi przybywających z Ukrainy?
Jeśli możesz pomóc w ten sposób, to zachęcamy do wypełnienia formularza dostępnego na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki. Za jego pośrednictwem można zaoferować pomoc edukacyjną dla dzieci i młodzieży z Ukrainy oraz określić rodzaj wsparcia.
Coraz częściej do wrocławskich szpitali czy przychodni trafiają uchodźcy z Ukrainy, którzy albo nie znają języka polskiego, albo znają go zbyt słabo, aby wyjaśnić z jakimi dolegliwościami przychodzą.
Studenci i pracownicy Wydziału Informatyki i Telekomunikacji postanowili wesprzeć personel medyczny w porozumiewaniu się z uchodźcami w symultanicznym tłumaczeniu za pośrednictwem platformy Skype.
Inicjatywę może wspomóc każdy. Jeśli znasz język polski oraz ukraiński lub rosyjski oraz jesteś gotowy dyżurować w wybranych przez siebie godzinach napisz maila na adres ling.ua.wit@pwr.edu.pl
Fundacja Katarynka przygotowała darmową aplikację "SpreadTheSign", która może pomóc w komunikacji z głuchymi osobami z Ukrainy.
Potrzebni są wolontariusze, którzy chcieliby pomagać Ukraińcom z niepełnosprawnością wzroku. Jeżeli nie macie doświadczenia w asystowaniu - nie martwcie się, przygotujemy dla was odpowiednie szkolenia.
Link do formularza zapisowego
Za pośrednictwem grupy facebokowej Wózki dla Ukrainy można przekazać wózek inwalidzki osobom, które uciekają przed wojną w Ukrainie.
Jeśli znasz kogoś, kto potrzebuje: wsparcia psychologicznego, wsparcia asystenckiego, wsparcia doradczego (np. zawodowego), wsparcia w załatwianiu formalności (np. szukania mieszkania, załatwiania dokumentów), produktów pierwszej potrzeby (np. jedzenia, ubrania), transportu, skontaktuj się ze Stowarzyszeniem „Twoje Nowe Możliwości”.
Jak czytać ukraińską cyrylicę? - słowniczek przydatnych zwrotów i słów przygotowany przez profil Językowe kontrowersje.
Słownik fraz polsko-ukraińsko-rosyjsko-angielskich przygotowany przez profil Językowe kontrowersje.
Polsko-ukraińskie słowniki online: lingea.pl, glosbe.com.pl.
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »