TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Prof. Szymon Malinowski: Starcie człowieka z naturą, czyli kryzys planetarny

Data: 21.12.2023

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Przez lata rozwój cywilizacji polegał w dużej mierze na uniezależnianiu się od ograniczeń, jakie narzuca nam natura. Jak jest teraz? Gościem otwartego spotkania ISN był prof. Szymon Malinowski – fizyk atmosfery z Instytutu Geofizyki Uniwersytetu Warszawskiego, przewodniczący Komitetu ds. Kryzysu Klimatycznego PAN.

Prof. Malinowski wygłosił wykład pt. „Starcie człowieka z naturą, czyli kryzys planetarny”, który odbył się 16 stycznia w Centrum Kongresowym PWr (bud. D-20, ul. Janiszewskiego 8).

Grafika ze zdjęciem Szymona MalinowskiegoProf. Szymon Malinowski skończył studia na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego (1982 r.), następnie uzyskał doktorat nauk przyrodniczych w Instytucie Geofizyki Polskiej Akademii Nauk (1988 r.). Od 2008 jest profesorem nauk o Ziemi, a od 2020 – członkiem korespondentem PAN.

Zajmuje się fizyką chmur i opadów, pomiarami turbulencji w atmosferze i nieliniowymi procesami w atmosferze. Pracował nad aspektami meteorologii stosowanej, m.in. oddziaływaniem chłodni kominowych z atmosferą.

Jest dyrektorem Instytutu Geofizyki na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. W Polskiej Akademii Nauk pełnił m.in. funkcję przewodniczącego Komitetu Geofizyki, a w latach 2020-2022 był przewodniczącym zespołu doradczego do spraw kryzysu klimatycznego przy Prezesie Polskiej Akademii Nauk.

Profesor Szymon Malinowski zajmuje się też popularyzowaniem wiedzy o nachodzących zmianach klimatycznych. Jest jednym z założycieli portalu naukaoklimacie.pl i współautorem książki „Nauka o klimacie” (wyd. Post Factum 2021).

Podczas wykładu na Politechnice Wrocławskiej prof. Malinowski odpowiedział m.in. na pytanie, czy jako ludzkość bardziej zależymy od natury, czy natura od nas? Zaprezentował też syntetyczne, oparte na wiedzy fizycznej, spojrzenie na sposób funkcjonowania naszej planety.

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję