Zmarł profesor Marian Rutkowski

Data: 20.09.2016 Kategoria: wspomnienia

16 września zmarł profesor Marian Rutkowski, emerytowany nauczyciel akademicki Politechniki Wrocławskiej. Był jednym z pierwszych absolwentów Wydziału Chemicznego

Profesor Marian Rutkowski wychował wiele pokoleń chemików, był cenionym naukowcem. Pracę na uczelni rozpoczął w 1951 r. w Katedrze Technologii Nafty i Paliw Płynnych Politechniki Wrocławskiej, a od roku 1968 w Instytucie Chemii i Technologii Nafty i Węgla PWr.

W badaniach naukowych zajmował się przemianami chemicznymi pozostałości ropnych i ciężkich cieczy węglowych przebiegających pod ciśnieniem w obecności wodoru i katalizatorów na paliwa lżejsze. Ponad 30 lat kształtował nową szkołę, której zadaniem było rozwijanie badań nad dziedziną dotyczącą wykorzystania ilastych surowców mineralnych do wytwarzania sorbentów i katalizatorów.

0DVRXPBwBfwctBkRo,prof_rutkowski.jpg

Uzyskał 91 patentów krajowych i zagranicznych, opublikował indywidualnie i zespołowo 215 prac monograficznych, rozpraw naukowych, artykułów.

W czasie II wojny światowej działał w Armii Krajowej, a następnie w szeregach partyzanckich oddziałów Narodowych Sił Zbrojnych Brygady Świętokrzyskiej.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 22 września o godzinie 12 na cmentarzy przy ul. Opolskiej we Wrocławiu.  Tego samego dnia o godzinie 11 w kościele p.w. Najświętszej Marii Panny Wspomożycielki Wiernych na Księżu Małym zostanie odprawiona msza w intencji zmarłego.

r.