TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Zaczynamy nowy rok akademicki [ZDJĘCIA]

Data: 02.10.2017 Kategoria: aktualności ogólne, uroczystości uczelniane

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Blisko 32 tys. studentów zaczęło dziś nowy rok akademicki na Politechnice Wrocławskiej. – To święto całej społeczności akademickiej i wyjątkowy dzień dla studentów wstępujących w progi naszej uczelni – mówił prof. Cezary Madryas, rektor Politechniki Wrocławskiej

W swoim wystąpieniu rektor mówił m.in. o nowych inwestycjach, które w najbliższych latach będą realizowane przez uczelnię. Wśród nich znalazła się budowa kompleksu GEO-3EM przy ul. Na Grobli, na który PWr zyskała już 70 mln zł dofinansowania od władz samorządowych województwa dolnośląskiego. W ramach tego przedsięwzięcia powstanie obiekt badawczy i zostanie zakupiona aparatura dla dwunastu laboratoriów. Całkowita wartość inwestycji to ponad 106 milionów zł.

inauguracja_roku_akademickiego_na_pwr_3.jpgProf. Madryas podkreślił, że aktualna pozostaje także sprawa remontu i przystosowania budynków dawnego szpitala przy ul. Wrońskiego dla potrzeb dydaktycznych i aktywności studentów. Odłożone zostały natomiast plany budowy basenu.

– Istnieją pilniejsze potrzeby – tłumaczył rektor. – Nasze stare hale sportowe wiosną musieliśmy w większości wyłączyć z użytkowania z uwagi na ich zły stan techniczny. W związku z tymi w uzgodnieniu z kierownictwem Studium Wychowania Fizycznego rozważamy budowę kompleksu nowych hal sportowych spełniających obecne standardy i oczekiwania. 

Jedną z najważniejszych zmian wprowadzonych w ubiegłym roku akademickim przez władze uczelni było uchwalenie nowego systemu finansowania działalności studenckiej. Wprowadzono m.in. kategorię tzw. „naukowych kół strategicznych Politechniki Wrocławskiej”, które w uznaniu za swoją dotychczasową działalność otrzymują na rok zwiększone finansowanie.

– Pozwala to na konkurowanie z kołami naukowymi z innych uczelni na rynku międzynarodowym, natomiast wewnątrz Politechniki zwiększa konkurencyjność pomiędzy podmiotami studenckimi i zachęca do doskonalenia projektowych przedsięwzięć – mówił rektor.  

Jako przykłady kół naukowych, które dzięki nowemu systemowi osiągnęły znakomite sukcesy, prof. Madryas wymienił m.in. PWr Racing Team, KN PiRM, KN Wireless Group i KN Pojazdów Niekonwencjonalnych Off-Road. Rektor wyczytał również nazwiska studentów i doktorantów, którzy w ubiegłym roku otrzymali stypendia, granty i nagrody na swoje badania.

– Studia na PWr wymagają wysiłku, ale przynoszą wiele satysfakcji i pomagają w zdobyciu wiedzy niezbędnej w późniejszym życiu zawodowym. Liczę na to, że podane przeze mnie przykłady podziałają inspirująco na studentów i doktorantów oraz dadzą motywację do dalszej pracy. Warto dołączyć do tych, którym chce się więcej. Korzystajcie z możliwości, jakie daje wam nasza uczelnia – zaapelował rektor.

Uroczyste powitanie nowych studentów 

Po wystąpieniu rektora odbyła się uroczysta immatrykulacja studentów i doktorantów. W nowym roku akademickim naukę na Politechnice Wrocławskiej rozpocznie 7 747 studentów (na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych) oraz 160 doktorantów.  – Chciałem wam pogratulować wyboru uczelni i ufam, że pasmo waszych sukcesów właśnie się zaczyna – mówił prof. Andrzej Dziedzic, prorektor ds. nauczania PWr. – Droga do zdobycia dyplomu nie będzie łatwa, ale na pewno spotkacie się ze zrozumieniem i pomocą ze strony kolegów, wykładowców i pracowników administracyjnych naszej uczelni.

inauguracja_roku_akademickiego_na_pwr_4.jpgPrzewodniczący Samorządu Studenckiego PWr Filip Ogonowski zachęcał natomiast do aktywności w kołach i organizacjach studenckich. – Nie chodźcie tylko na zajęcia, ale zaangażujcie się także w inne działania, korzystajcie z możliwości wyjazdów międzynarodowych. Politechnika Wrocławska to nie szansa na dyplom, to szansa na coś więcej. Nie zmarnujcie jej, bo przed wami pięcioletnie okno, w trakcie którego możecie wyhodować swoje skrzydła. Wykorzystajcie potencjał, który daje uczelnia – podkreślał. 

Wykład inauguracyjny „Chemik w krainie nanometrów i gigawatów” w czasie uroczystości wygłosił prof. Marek Samoć z Wydziału Chemicznego PWr, laureat tzw. „polskiego Nobla” z 2016 r., czyli najważniejszej polskiej nagrody naukowej przyznawanej przez Fundację na Rzecz Nauki Polskiej. 

Szesnastu osobom przyznano także Medale Komisji Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania. Odebrali je: 

  • dr hab.  inż. arch. Leszek Maluga, prof. PWr z Wydziału Architektury;
  • dr hab. inż. Danuta Bryja, prof. PWr z Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego;
  • prof. dr hab. inż. Piotr Drożdżewski z Wydziału Chemicznego;
  • dr hab. inż. Elżbieta Wojaczyńska z Wydziału Chemicznego;
  • dr inż. Stefan Brachmański z Wydziału Elektroniki;
  • dr hab. inż. Jan Zawilak, prof. PWr z Wydziału Elektrycznego;
  • dr hab. inż. Leszek Jurdziak, prof. PWr z Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii;
  • dr inż. Jacek Urbański - Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii;
  • prof. dr hab. inż. Włodzimierz Szczepaniak z Wydziału Inżynierii Środowiska;
  • prof. dr hab. inż. Zbigniew Malara z Wydziału Informatyki i Zarządzania;
  • dr inż. Elżbieta Kukla z Wydziału Informatyki i Zarządzania;
  • prof. dr hab. inż. Wiesław Rybak z Wydziału Mechaniczno-Energetycznego;
  • doc. dr inż. Kazimierz Malcher z Wydział Mechanicznego;
  • dr hab. inż. Zbigniew J. Sroka, prof. PWr z Wydziału Mechanicznego;
  • prof. dr hab. inż. Jan Felba z Wydziału Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki;
  • dr hab. Tomasz Żak, prof. PWr z Wydziału Matematyki. 

Nagrody specjalne rektora Docendo Discimus za szczególne osiągnięcia w nauczaniu odebrali: 

  • prof. dr hab. inż. arch. Elżbieta Przesmycka z Wydziału Architektury;
  • prof. dr hab. inż. Jerzy Hoła z Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego;
  • prof. dr hab. inż. Andrzej Miniewicz z Wydziału Chemicznego;
  • prof. dr hab. inż. Andrzej Kasprzak z Wydziału Elektroniki;
  • prof. dr hab. inż. Eugeniusz Rosołowski z Wydziału Elektrycznego;
  • prof. dr hab. inż. Jarosław Stryczek z Wydziału Mechanicznego;
  • prof. dr hab. inż. Henryk Kasprzak z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki;
  • prof. dr hab. inż. Krzysztof Bogdan z Wydziału Matematyki.

W inauguracji roku akademickiego na Politechnice Wrocławskiej wzięli udział m.in. parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych województwa dolnośląskiego, przedstawiciele władz miasta, kuratorium oświaty oraz przedstawiciele innych uczelni i ośrodków naukowych. 

I Love PWr

lowe_1.jpgRok akademicki zainaugurował także Samorząd Studencki PWr. Z tej okazji przygotował w Pasażu Studenckim plenerową imprezę „I Love PWr” pod hasłem Teoria wielkiego początku! – Robimy ją z myślą o studentach pierwszego roku, ale nie tylko. Każdy może tu przyjść i zobaczyć, czym zajmują się koła naukowe i różne organizacje uczelniane, a przy tym z nami potańczyć i się pobawić -– mówi Ola, wolontariuszka z politechnicznego samorządu.  W programie znalazły się m.in. festiwal food trucków, loteria fantowa, tor przeszkód, gra terenowa i tańce na świeżym powietrzu. – Przygotowaliśmy też konkurs nagrodami, w którym można wygrać bluzę politechniczną – dodaje Michał, student PWr.

Samorząd w ten sposób rozpoczyna rok akademicki już po raz trzeci. Poprzednim razem żacy bawili się na Bulwarze Politechniki Wrocławskiej.

Więcej o projekcie I Love PWr na Facebooku.

Michał Ciepielski

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję