TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Wykształcimy specjalistów cyfrowej gospodarki

Data: 25.11.2019 Kategoria: aktualności ogólne, nauka/badania/innowacje

Ministerstwo Cyfryzacji oraz dziesięć polskich uczelni, w tym Politechnika Wrocławska, opracują modelowy system kształcenia specjalistów w zakresie sztucznej inteligencji, cyberbezpieczeństwa i uczenia maszynowego. Wartość projektu o nazwie „Akademia Innowacyjnych Zastosowań Technologii Cyfrowych (AI Tech)” to 81 mln zł.

Listy intencyjne o powołaniu konsorcjum podpisali w Warszawie Marek Zagórski, minister cyfryzacji oraz przedstawiciele dziesięciu polskich uczelni, a wśród nich prof. Tadeusz Więckowski, kierownik Katedry Telekomunikacji i Teleinformatyki PWr.

– Podstawowym celem projektu jest utworzenie kierunku kształcenia II stopnia, dla osób, które w przyszłości będą stanowiły trzon kadry zarządzającej firmami z branży IT. Z tego względu program nauczania będzie miał profil nie tylko techniczny, lecz także menadżerski. To studia elitarne, na których będzie się kształciło ok. 50 osób – wyjaśnia prof. Tadeusz Więckowski.

W konsorcjum znalazły się następujące uczelnie:

  • Uniwersytet Warszawski,
  • Uniwersytet Jagielloński w Krakowie,
  • Uniwersytet Wrocławski,
  • Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu,
  • Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie,
  • Politechnika Warszawska,
  • Politechnika Wrocławska,
  • Politechnika Gdańska,
  • Politechnika Poznańska,
  • Wojskowa Akademia Techniczna.

cyberbezpieczenstwo_3.jpgKolejne etapy wdrażania projektu przewidują powołanie Rady Programowej Projektu, opracowanie wytycznych programów kształcenia studiów II stopnia na podstawie potrzeb i trendów na rynku pracy w zakresie sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego i cyberbezpieczeństwa oraz uruchomienie studiów II stopnia w oparciu o opracowane wcześniej wytyczne.

W planach jest także analiza doświadczeń działania konsorcjum oraz stworzenie modelu systemowego kształcenia najwyższej klasy specjalistów oraz monitoring i ewaluacja projektu, które pozwolą na wypracowanie wniosków i założeń realizacji kolejnej edycji projektu w latach 2021-2027.

Wartość całego projektu na lata 2020-2023 to 81 mln zł. W tym okresie obejmie on co najmniej 500 studentów ze wszystkich uczelni zrzeszonych w konsorcjum. Na naszej uczelni będzie on realizowany na Wydziale Elektroniki i na Wydziale Informatyki i Zarządzania.

Dofinansowanie obejmie m.in. prowadzenie studiów II stopnia, stypendia zagraniczne dla studentów, współpracę międzynarodową z wiodącym uczelniami, współpracę z przedsiębiorstwami oraz przedsięwzięcia naukowo-wdrożeniowego realizowane przez uczestników studiów we współpracy z przedsiębiorstwami oraz administracją państwową.

prawidlowe_zestawienie_znakow.png

mic

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję