Wspomnienie o doktorze Adamie Hałacie

Data: 14.12.2016 Kategoria: wspomnienia

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

5 grudnia zmarł dr inż. Adam Hałat, wieloletni pracownik Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej. Miał 59 lat. - W pamięci naszej pozostanie jako człowiek prawy,  koleżeński, uczynny, nieodmawiający nikomu pomocy – wspominają jego współpracownicy

adam_halat_bw.jpgDr Adam Hałat był absolwentem kierunku Inżynieria Chemiczna na Wydziale Chemicznym PWr z roku 1982.  Po krótkim okresie pracy w NZPO Rokita, od 1985 roku pracował w Instytucie Technologii Nieorganicznej i Nawozów Mineralnych początkowo na etacie asystenta naukowo-dydaktycznego, naukowo-badawczego, a następnie na stanowisku specjalisty. W roku 2014 obronił pracę doktorską „Oszacowanie indeksu deflagracji gazowej mieszaniny palnej”, której promotorem był prof. dr hab. inż. Józef Głowiński. W tym też roku, w wyniku konkursu przeszedł na etat adiunkta naukowo-dydaktycznego.  Od 2015 roku, w wyniku zmian organizacyjnych, został pracownikiem Zakładu Technologii i Procesów Chemicznych.

Tematyka prac badawczych dr. Adama Hałata dotyczyła obszaru technologii chemicznej nieorganicznej i inżynierii chemicznej. Najważniejsze obszary jego zainteresowań dotyczyły zagadnień modelowania i kinetyki procesów chemicznych, spalania wybuchowego oraz bezpieczeństwa chemicznego. Był współautorem wielu prac (ok. 40) i 6 patentów. Brał udział w realizacji dwóch grantów i licznych prac badawczych wykonywanych na zlecenie przemysłu. Był współautorem przeszło 20 raportów z tych prac.

Dr Hałat miał duże doświadczenie dydaktyczne. Prowadził między innymi zajęcia z: reaktorów chemicznych, technologii chemicznej, bezpieczeństwa technicznego oraz kontroli i automatyki procesów chemicznych. Wyróżniał się umiejętnościami praktycznymi w zakresie budowy i programowania aparatury kontrolno-pomiarowej. Przez pewien czas pełnił funkcję instytutowego pełnomocnika ds. informatyzacji.

Był odznaczony Złotym Medalem za Długoletnią Służbę i Złotą Odznaką Politechniki Wrocławskiej.

r.