TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Wręczono nagrody NOT. Pięć projektów PWr wyróżnionych

Wrocławska Rada Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT wręczyła nagrody w konkursach „Za wybitne osiągnięcia w dziedzinie techniki” oraz „Dolnośląski mistrz techniki”. Wśród laureatów znaleźli się naukowcy z Politechniki Wrocławskiej. 

laboratoria_na_w9_1.jpgKonkurs „Za wybitne osiągnięcia w dziedzinie techniki” organizowany jest od 1968 r., a jego celem jest m.in. inspirowanie twórczych postaw i zespołów lub osób oraz promocję oraz wyróżnienie wybitnych rozwiązań techniczno-ekonomicznych.

Spośród zgłoszonych opracowań jury wyłoniło trzy najlepsze projekty – wszystkie powstały na Politechnice Wrocławskiej. 

Nagrodę I stopnia otrzymali prof. Piotr Dudziński i dr inż. Andrzej Kosiara z Wydziału Mechanicznego PWr za projekt innowacyjnego systemu do monitorowania stateczności wywrotnej mobilnych maszyn roboczych na podwoziu gąsienicowym.

Pozwala on na wykrywanie z wyprzedzeniem zagrożeń utraty stateczności maszyn wyposażonych w manipulator. Komputer pokładowy na podstawie sygnałów z przetworników pomiarowych identyfikuje w sposób ciągły wartość opracowanego wskaźnika, będącego miarą zapasu stateczności wywrotnej pojazdu.

newsletter-promo.png

Na tej podstawie system może ostrzec operatora pojazdu, skorygować nastawy napędów zadawane przez operatora, tak aby były one bezpieczne albo całkowicie zablokować możliwość wykonania przez maszynę niebezpiecznych ruchów osprzętem lub podwoziem.

laboratoria_na_w9_3.jpgJest to jedyny na świecie tego typu system, który jest w stanie wykryć zagrożenia utraty stateczności w wyniku osuwania skarpy, na której stoi maszyna. Ze względu na swoją modułową budowę można go również łatwo zintegrować z innymi systemami wspomagającymi operatora w trakcie pracy. W efekcie znacząco poprawia to poziom bezpieczeństwa i produktywności maszyny.

Nagroda II stopnia trafiła do dr. inż. Arkadiusza Szydełko z Wydziału Mechaniczno-Energetycznego za pracę „Spalanie i współspalanie paliw alternatywnych”. Wyróżnienie otrzymali dr inż. Janusz Reguła i Patryk Stępień z Wydziału Mechaniczno-Energetycznego za projekt „Układ odzysku energii hamowania dedykowany flocie pojazdów miejskich”.

Wręczono także nagrody w konkursie „Dolnośląski mistrz techniki”. Wśród laureatów znaleźli się: prof. Zbigniew Mirski, dr inż. Tomasz Wojdat, dr hab. inż. Kazimierz Granat, prof. uczelni, Ireneusz Ciepacz z Wydziału Mechanicznego, których nagrodzono za „Nowatorskie technologie lutowania miękkiego i twardego trudno spajalnych stopów aluminium, magnezu i tytanu w połączeniach różnoimiennych”.

Nagrodę „Dolnośląskiego wicemistrza nauki” za „Możliwość wykorzystania aparatury emitującej promieniowanie mikrofalo-we do niszczenia uciążliwych i niebezpiecznych gatunków chwastów” otrzymał zespół, w skład którego weszli naukowcy z Wydziału Chemicznego (dr inż. Michał Araszkiewicz i Ryszard Karkowski), Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – PIB w Puławach oraz z Zakładu Herbologii i Technik Uprawy Roli we Wrocławiu.

mic

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję