Wkrótce 50. Ogólnouczelniany Rajd Elektryka w Przesiece. Zapraszamy w Karkonosze

Rajd Elektryka - zdjęcie

Studencki Klub Turystyczny PWr zaprasza do udziału w 50. edycji Rajdu Elektryka. Jubileuszowa edycja imprezy rozpocznie się 19 kwietnia i potrwa trzy dni. Studenci, absolwenci i pracownicy PWr tym razem spotkają się w Przesiece.

Rajd Elektryka - zdjęcieRajd to najstarsza tego typu impreza organizowana na naszej uczelni. Jego pierwsza edycja odbyła się w 1996 z inicjatywy dr. hab. inż. Zbigniewa Kłosa, ówczesnego dyrektora Filii PWr w Jeleniej Górze. Zwykle jest organizowany dwa razy w roku – wiosną i jesienią, przyciągając setki miłośników górskich wędrówek, dla których jest to znakomita okazja do poznania regionu Dolnego Śląska. Rajdy startowały już m.in. z Dusznik-Zdroju, Karłowa, Srebrnej Góry, Rzeczki czy Bolesławowa.

– Chcemy, żeby ten wyjazd był wyjątkowy, ale też trochę nostalgiczny. To świetny moment, żeby przypomnieć, ile wspaniałych rzeczy wydarzyło się w ciągu tych niemal 30 lat. W organizację rajdu bardzo mocno zaangażował się Studencki Klub Turystyczny oraz samorząd Wydziału Elektrycznego, którzy przygotowali wiele niesamowitych atrakcji – mówi dr inż. Marta Bątkiewicz-Pantuła z Wydziału Elektrycznego, współorganizatorka imprezy.

Już za niespełna dwa tygodnie organizatorzy zapraszają w Karkonosze, a baza wypadowa zlokalizowana będzie w Przesiece, gdzie uczestnicy rajdu obozowali już wcześniej kilkukrotnie. Tradycyjnie dojazd do tej miejscowości trzeba sobie zorganizować samemu, ale już na miejscu czekają na wszystkich wycieczki pod opieką studenckich przewodników. Nie zabraknie oczywiście ogniska z kiełbaskami, dźwięków gitar i turystycznych szlagierów.

Rajd Elektryka - zdjęcie– Z racji pandemicznych obostrzeń wyjazdy nie mogły się odbyć w ostatnich latach i wielu studentów zaczynających naukę na PWr nie miało wcześniej szansy, by wziąć udział w tego typu imprezie. Tym bardziej zachęcamy, żeby wybrać się z nami i nie przegapić tego doświadczenia – wyjaśnia Jarosław Krysiak z Działu Informatyzacji, od 20 lat najpierw uczestnik, a potem współorganizator wyjazdu.

Rajd Elektryka powrócił w zeszłym roku i spotkał się z ogromnym zainteresowaniem wśród młodych ludzi. W sumie wzięło w nim udział blisko 300 osób. Teraz w ramach jubileuszu organizatorzy zaprosili także organizatorów i współorganizatorów poprzednich wyjazdów – prorektorów ds. studenckich, dziekanów, prodziekanów oraz pracowników administracji.

– Od 1996 r. w rajdach wzięło udział tysiące osób. Przed tym wyjazdem dostajemy wiele zapowiedzi od naszych absolwentów, którzy chcieliby z nami świętować ten jubileusz. Wielu z nich zamierza przyjechać w okolice Przesieki i dołączyć do nas chociaż na krótką chwilę. To pokazuje, jak silną społeczność tworzy nasz rajd. Udział w takim wydarzeniu to zawsze wielkie przeżycie, które nigdy się nie znudzi – podkreśla Jarosław Krysiak.

Rajd Elektryka - zdjęcieJędrzej Malczewski, prezes Studenckiego Klubu Turystycznego PWr zwraca także uwagę, że zarówno SKT, jak i studenckie rajdy bardzo często przyciągają specyficzny typ ludzi, którzy są bardzo zainteresowani turystyką i podróżami, a dzięki temu bez problemu odnajdują wspólny język. – Także po ukończeniu studiów i bez względu na to, czym zajmujemy się na co dzień, ta nić porozumienia pozostaje, a przez to łatwiej jest budować wzajemne relacje i utrzymywać stare znajomości – dodaje.

W tym roku impreza odbywa się nie tylko pod patronatem Politechniki Wrocławskiej, ale również prezesa Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, które członkowie przygotują dla uczestników prelekcję o bezpieczeństwie w górach oraz szkolenia z udzielania pierwszej pomocy.

Jeszcze przed pandemią Rajd Elektryka odbywał się dwa razy w roku. Czy wobec tego jest szansa na kolejny wyjazd jesienią? – Zobaczymy jak przebiegnie ten wyjazd i jakim będzie się cieszył zainteresowaniem. W związku z pandemią nie mogliśmy liczyć na utrzymanie finansowania, dlatego zastanawiamy się, czy formuła jednego, dużego rajdu w roku nie będzie lepszym rozwiązaniem niż organizacja dwóch mniejszych wyjazdów – tłumaczy Jędrzej Malczewski.

Więcej informacji o wydarzeniu na Facebooku i na profilu Studenckiego Klubu Turystycznego PWr, gdzie znajdują się wszystkie informacje na temat organizowanych przez klub wypraw i rajdów.

newsletter_2023_14.jpg

mic